Fafe Rajd Portugalii

Podium w Portugalii dla pretendentów do tytułu

To miała być runda Toyoty. Do sobotniego popołudnia japoński zespół zajmował trzy pierwsze miejsca na prowizorycznym podium. Ostatecznie rajd w TOP3 ukończyli trzej pretendenci do tytułu: Tanak, Neuville i Ogier.

Dzięki wygranej Ott Tanak zrównał się punktami z Sebastienem Ogierem w klasyfikacji generalnej, Na Power Stage Estończyk użył jednak triku taktycznego, aby ukończyć ten odcinek na dalszej pozycji. Dzięki temu nie będzie przecierał trasy w niezwykle trudnej do otwierania rundzie w Sardynii, „Musiałem przegrzać hamulce tuż przed metą, żeby mieć pewność że to Seb będzie otwierał trasę w następnym rajdzie” – mówił kierowca Toyoty.

Tanak prowadził pewnie niemal od początku rajdu i ani problemy z hamulcami, ani uszkodzony amortyzator nie wpłynęły na jego pozycję w klasyfikacji generalnej.

„Przed rajdem sytuacja wydawała się trudna, podobnie jak wczorajsza noc, ale udało się nam. To zdecydowanie jedna z trudniejszych wygranych w karierze. Musieliśmy walczyć i mieliśmy wiele problemów” – przyznał Estończyk.

Za Tanakiem przez dużą cześć rajdu plasowali się jego partnerzy zespołowi – Meeke i Latvala. Obaj jednak musieli pożegnać się z rundą w Portugalii – Latvala w sobotnie popołudnie uszkodził amortyzator, a Meeke układ kierowniczy na Power Stage.

W wyniku błędów rywali, na podium wskoczyli obaj pretendenci do tytułu – Thierry Neuville i Sebastien Ogier, a za nimi uplasował się Teemu Suninen (który w piątek zmagał się z poważnymi problemami z hamulcami) i Elfyn Evans.

Nie był to udany rajd dla Hyundaia – już w piątek odpadli dwaj kierowcy koreańskiego teamu: Loeb i Sordo. „Był to problem z systemem paliwa. Wiem że popełniliśmy błąd, ale to nie powtórzy się w przyszłości” – mówił szef zespołu Andrea Adamo.

W czołowej dziesiątce uplasowało się tylko sześciu kierowców WRC. TOP10 uzupełnili zawodnicy WRC-2: Rovanpera, Kopecky, Loubet i Bergkvist.

Na czele klasyfikacji generalnej z dorobkiem 142 punktów plasuje się Sebastien Ogier, a tuż za nim Ott Tanak (140 oczek). Thierry Neuville zajmuje trzecie miejsce i ma na swoim koncie 132 punkty.

Agata Bednarczuk

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1

Urodził się Jackie Stewart, 3-krotny mistrz świata F1 (99 GP, 27 wygranych, 17pp, 15 fl, 43 podia)

Urodził się Tom Pryce (42 GP, 2 podia, 1 pp)

Urodził się Jean Alesi (201 GP, 1 zwycięstwo, 2 pp, 4 fl, 32 podia)

Podczas 24h Le Mans ginie Jo Bonnier, uczestnik 104 wyścigów F1 (1 zwycięstwo, 1 pp)

Jean Alesi wygrywa GP Kanady 1995. To jego jedyne zwycięstwo w F1

Fernando Alonso wygrywa GP Wielkiej Brytanii. Dla Renault, w barwach którego jeździł, było to 200. start w F1

Lewis Hamilton wygrywa GP Kanady

Archiwum