Fafe Rajd Portugalii

Podium w Portugalii dla pretendentów do tytułu

To miała być runda Toyoty. Do sobotniego popołudnia japoński zespół zajmował trzy pierwsze miejsca na prowizorycznym podium. Ostatecznie rajd w TOP3 ukończyli trzej pretendenci do tytułu: Tanak, Neuville i Ogier.

Dzięki wygranej Ott Tanak zrównał się punktami z Sebastienem Ogierem w klasyfikacji generalnej, Na Power Stage Estończyk użył jednak triku taktycznego, aby ukończyć ten odcinek na dalszej pozycji. Dzięki temu nie będzie przecierał trasy w niezwykle trudnej do otwierania rundzie w Sardynii, „Musiałem przegrzać hamulce tuż przed metą, żeby mieć pewność że to Seb będzie otwierał trasę w następnym rajdzie” – mówił kierowca Toyoty.

Tanak prowadził pewnie niemal od początku rajdu i ani problemy z hamulcami, ani uszkodzony amortyzator nie wpłynęły na jego pozycję w klasyfikacji generalnej.

„Przed rajdem sytuacja wydawała się trudna, podobnie jak wczorajsza noc, ale udało się nam. To zdecydowanie jedna z trudniejszych wygranych w karierze. Musieliśmy walczyć i mieliśmy wiele problemów” – przyznał Estończyk.

Za Tanakiem przez dużą cześć rajdu plasowali się jego partnerzy zespołowi – Meeke i Latvala. Obaj jednak musieli pożegnać się z rundą w Portugalii – Latvala w sobotnie popołudnie uszkodził amortyzator, a Meeke układ kierowniczy na Power Stage.

W wyniku błędów rywali, na podium wskoczyli obaj pretendenci do tytułu – Thierry Neuville i Sebastien Ogier, a za nimi uplasował się Teemu Suninen (który w piątek zmagał się z poważnymi problemami z hamulcami) i Elfyn Evans.

Nie był to udany rajd dla Hyundaia – już w piątek odpadli dwaj kierowcy koreańskiego teamu: Loeb i Sordo. „Był to problem z systemem paliwa. Wiem że popełniliśmy błąd, ale to nie powtórzy się w przyszłości” – mówił szef zespołu Andrea Adamo.

W czołowej dziesiątce uplasowało się tylko sześciu kierowców WRC. TOP10 uzupełnili zawodnicy WRC-2: Rovanpera, Kopecky, Loubet i Bergkvist.

Na czele klasyfikacji generalnej z dorobkiem 142 punktów plasuje się Sebastien Ogier, a tuż za nim Ott Tanak (140 oczek). Thierry Neuville zajmuje trzecie miejsce i ma na swoim koncie 132 punkty.

Agata Bednarczuk

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 23 września

Peter Revson wygrywa GP Kanady. To jego 2. i ostatnie zwycięstwo w karierze. Po raz 2. i ostatni na podium staje Jackie Oliver. Revson zalicza również ostatnie z 8. podiów, a Emerson Fittipaldi staje na podium po raz 20. Ostatni raz w F1 startują Francois Cevert oraz Jackie Stewart. Było to 50. GP dla zespołu March.

Urodził się RObert Doornbos (11 startów).

Nigel Mansell triumfuje w GP Portugalii.

Potwierdzają się informacje, że Robert Kubica miał umowę z Ferrari na starty w 2012 roku. Robert kontynuuje ciężką pracę, ćwicząc 2-3 razy dziennie.

Sebastian Vettel wygrywa w GP Singapuru. Pierwszy raz najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Nico Hulkenberg. Było to 50. grand prix zespołu HRT.

„Kimi nie był Robertem Kubicą, a Robert nie był Fernando Alonso czy Lewisem Hamiltonem, ale istnieją dobrzy kierowcy na rynku” – mówi Gerard Lopez, współwłaściciel Lotus Renault.

Archiwum