KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Izabela Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Stalowy Jaro, RkamilC, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Tomasz Ignaczak, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Pawel Licznerski, Maciek Kowalczyk, Ilona Bykowska, Ba Ru, Tomasz Waszkiewicz, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Marcin Bogutyn, Norbert Sz, Szczepan Jędrusik, Adrian Karwan, Maks Szmytkowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
piobob, RK 88, Paweł Rosochacki, Esox33, nietuzin, Tomek, Wilkor, swój stary, Assetto corsa, Kryss, TUTUDUDU, Djdario8309, Kamil Tomczyk, Przemek M., Golden, jacek79100, zanet, BaRu, Rafał Przybylski, MarcinBB, Tomek81, Gnusma, MarcinBB, jacek79100, PUMA, haksik, Marcin, Kardynał, wr1004, gotrek, Galloper Tatodor

Harmonogramy

blank

Wyniki GP Australii

Motor Racing - Formula One World Championship - Azerbaijan Grand Prix - Qualifying Day - Baku, Azerbaijan

Jedziemy GP Hiszpanii z Robertem Kubicą – komunikacja z inżynierem i zmiany ustawień

Skoro spodobał Wam się ten pomysł przedstawiony po Grand Prix Azerbejdżanu, to czas na przejażdżkę z Robertem Kubicą również w Barcelonie. Było kilka mocno zauważalnych różnic pomiędzy jego komunikacją z inżynierem w porównaniu do Baku. Zobaczcie.

Jeszcze przed startem, Robert otrzymał informacje, na jakich oponach startują rywale obok niego. Gdy gasły światła, Robert zareagował bardzo dobrze i szybko zbliżył się do bolidów Force India. Niestety został przez nie przyblokowany, stracił nieco i został wyprzedzony przez George Russella.

Po pierwszym okrążeniu Robert otrzymał od inżyniera polecenie przełączenia ERS (ustawienia silnika elektrycznego – im niższe tym mocniejszy) na pozycję 2 oraz ustawienia trybu silnika Go Race.

Po następnym kółku inżynier polecił Polakowi przełączyć na Engine Mode 6 (prawdopodobnie im niższy mode tym agresywniejsza mapa silnika i więcej mocy) i zaproponował zmianę balansu hamulców, jeżeli Robert będzie tego potrzebował.

Już po kolejnym okrążeniu mapowanie silnika uległo zmianie na Mode 7. Inżynier zaproponował również zastosowanie techniki „lift and coast” w zakręcie 10 i 13. Na czym ona polega? Jest to odpuszczanie gazu na określoną liczbę metrów przed naturalnym punktem hamowania i przejeżdżanie do niego samym pędem bolidu. Pozwala ona zaoszczędzić wiele paliwa, bowiem przez ten czas auto zużywa 0 kg paliwa, a straty czasowe nie są duże, szczególnie, że mogą być nieco kompensowane możliwością zabrania mniejszej liczby paliwa na pokład bolidu. Kierowca zatem nie uzyska optymalnego czasu okrążenia, ale koniec końców, może zyskać na dystansie wyścigu. Oczywiście każdorazowy wyjazd samochodu bezpieczeństwa niweczy to oszczędzanie.

Na czwartym okrążeniu Robert ponownie otrzymuje informację o możliwości lift and coast oraz informację o temperaturze tylnych opon.

Około 10 okrążenia, Robert jest chwalony za zarządzanie oponami, ale w odpowiedzi narzeka na podsterowność bolidu.

Okrążenie później, inżynier wraca na prostej startowej z rozwiązaniem problemu podsterownośći i poleca Robertowi przestawienie ustawień dyferencjału poprzez przestawienie pokrętła multi function b w odpowiednią pozycję. Robert robi to, zjeżdżając minimalnie do prawej przed pierwszym zakrętem. Następnie spogląda na lewe lusterko dość długo, zapewne wypatrując tam George Russella, ale Anglik po chwili pojawia się w prawym. Jest już za późno na odpowiedź i Kubica zostaje wyprzedzony przez partnera z zespołu.

Dwa kółka później inżynier poleca Robertowi kolejne zmiany na przełączniku multi function B. Na 14. okrążeniu Paul Williams pyta Roberta o feedback dotyczący opon i widać, że Williams myśli nad dobrym strategicznym rozegraniem wyścigu. Robert odpowiada, że opony są w porządku. Dwa okrążenia później, Robert dostaje pytanie, czy może pojechać dłużej na tych oponach, a odpowiedź jest twierdząca.

Okrążenie później Robert został poinformowany, że teraz za jego plecami jest Kimi Raikkonen. Gdy na początku wyścigu Giovinazzi wyprzedził Russella, to Robert został o tym poinformowany, ale gdy to Russell był za Robertem, Polak nie miał o tym bezpośredniej informacji, choć oczywiście zdawał sobie z tego sprawę.

Od 18. okrążenia zaczynają się dublowania i od tego momentu Robert często jest informowany o zbliżających się kierowcach i niebieskich flagach. Trzeba zauważyć, że Robert Kubica przepuszcza wszystkich w bardzo dogodnych dla nich miejscach, robiąc im dużo miejsca i sporo zwalniając, co rzecz jasna nie jest korzystne dla niego samego.

Na 21. kółku inżynier znów prosi o feedback dotyczący opon i pyta, czy według Roberta możliwe jest przejechaniu 9 okrążeń więcej niż planowano na tej mieszance. Być może w tej chwili Williams zastanawiał się nad pojechaniem na 1 pit-stop.

Trzy okrążenia później Kubicy przypomina się o zarządzaniu oponami. Robert miał podczas tego wyścigu wiele momentów, gdy auto zachowywało się niestabilnie i zarzucało nim. Największy taki moment miał miejsce na 25 kółku.

Kilka okrążeń później Robert jest chwalony za zarządzenie oponami i dostaje informację, że ich żywotność jest lepsza niż przewidywali i można zmienić plan na plan C.

Na 29. okrążeniu Robert zgłasza problem z oponami. Zapytany, czy może przejechać jeszcze dwa kółka, potwierdza. Na 31. zjeżdża jednak do boksów. Wcześniej został zapytany, czy chce zmiany ustawienia przedniego skrzydła, ale powiedział, aby zachować obecne ustawienie.

Robert wyjechał na nowych oponach miękkich w bardzo złym momencie i od razu musiał zaliczyć 4 dublowania. Po nich dostał polecenie ustawienia trybu Go Race.

Na 35. okrążeniu Polak dostaje informację, że potrzeba lepszego tempa by strategia się opłaciła. Polak odpowiada, że będzie bardzo trudno. Chwilę później jest proszony o zmianę ERS na pozycję 3.

Po 40. kółku, Robert jest proszony o feedback dotyczący opon, na co odpowiada, że próbuje nimi zarządzać. Tuż przed wyjazdem samochodu bezpieczeństwa, Robertowi polecono stosowanie „lift and coast” w zakrętach 1, 10 i 14. Po chwili Polak mówi, że „robi co może, ale gdy ciśnie, to opony się przegrzewają”.

Następnie wyjeżdża samochód bezpieczeństwa, a tuż po jego wywołaniu, Williams poleca Robertowi zjazd do boksów. Kubica mówi, żeby zastanowić się nad późniejszym zjazdem, ale odpowiedź jest jednoznaczna – zjeżdżamy teraz.

Gdy kierowcy dostają możliwość oddublowania się, inżynier mówi Polakowi żeby wyłączył tryb samochodu bezpieczeństwa. Kubica nie dosłyszał tego i poprosił o powtórzenie. Potem, w trakcie oddublowywania, pozwolono mu kilkukrotnie użyć przycisku „overtake”, uwalniającego większą moc, do jak najszybszego dotarcia na tył stawki. To się udaje, jednak Robert zostaje nieco przy restarcie.

Na 10 okrążeń przed końcem Robert dostaje informację, że ściga się z George`m do mety. Trzy kółka później, mogąc oszacować już ilość paliwa lepiej, Williams poleca Kubicy włączenie Engine Mode 5.

Następnie aż do końca wyścigu komunikatów jest praktycznie brak i dopiero po minięciu linii mety proszony jest o ustawienie ERS na 14 oraz przedstawiana mu jest kolejność wyścigu.

Porównując to z Grand Prix Azerbejdżanu, Robert był częściej w kontakcie z inżynierem i przekazywał więcej informacji co do opon. Robert dokonuje dość mało zmian na kierownicy sam, są one głównie inspirowane z boksów.

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi