F2 Formuła 2

Druga odsłona rywalizacji w F2

W najbliższy weekend na torze w Baku, odbędzie się nie tylko wyścig Formuły 1, ale także bezpośredniego jej zaplecza, znajdującej się pod egidą FIA Formuły 2.

Pierwsze w tym sezonie wyścigi tej serii odbyły się przed miesiącem w Bahrajnie. Premierowy, sobotni, liczący 32 okrążenia, wygrał Nicholas Latifi z zespołu DAMS. Junior ekipy Williamsa wyprzedził Lucę Ghiotto z UNI-Virtuosi i swojego kolegę z zespołu, Brazylijczyka Sergio Sette Camare.

W drugim, krótszym bo liczącym tylko 23 „kółka” wyścigu triumfował już Ghiotto i to właśnie on przyjedzie do Azerbejdżanu jako lider Mistrzostw Świata. Włoch, którego w sobotę pod Manamą spowolniła usterka sprzęgła, w niedzielnym „sprincie”, po starcie z 7 pola, zaprezentował już znakomite tempo. „Połykał” wręcz kolejnych rywali i ostatecznie, dzięki strategicznej zmianie opon, wyprzedził pod koniec wyścigu także walczący już z przyczepnością duet zespołu DAMS i sięgnął po zasłużone na przestrzeni całego weekendu zwycięstwo.

Biorąc pod uwagę tempo prezentowane na torze Sakhir, jako faworytów uznać można właśnie Ghiotto, Latifiego, Sette Camarę czy dwa razy piątego Lucasa Delatraza z zespołu Carlin. Dość niespodziewanie, dopiero 6 i 7 był w Bahrajnie zwycięzca aż sześciu (z dwunastu rozegranych) sesji testowych przed sezonem, Holender Nyck de Vries z zespołu ART. Racing.

Na pewno w stolicy Azerbejdżanu czeka nas znakomita przystawka w postaci ścigania się kierowców F2, przed daniem głównym, jakim bez wątpienia będzie Grand Prix Azerbejdżanu Formuły 1. A choć ranga wyraźnie mniejsza niż w F1, można zauważyć, że w ostatnich latach niekiedy więcej dramaturgii zdają się dostarczać wyścigi tych niższych serii…

Harmonogram F2:
Trening: Piątek 26 kwietnia 2019, 09:00
Kwalifikacje: Piątek 26 kwietnia 2019, 13:00
Wyścig 1: Sobota 27 kwietnia 2019, 10:00
Wyścig 2: Niedziela 28 kwietnia 2019, 11:10

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Archiwum
Tego dnia w F1

1955 – Na torze Monza, testując nowy samochód Ferrari, zmarł Alberto Ascari, dwukrotny mistrz świata F1.
1958 – Stirling Moss odniósł swoje 8. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Holandii na Zandvoort.
1963 – Graham Hill wygrywa GP Monako, odnosząc 5. zwycięstwo w karierze.
1974 – GP Monako, odnosząc 5. zwycięstwo w karierze, wygrywa Ronnie Peterson
2001 – Zmarł Vittorio Brambilla, mający na swoim koncie 74 starty w F1 i po 1 zwycięstwie, pole position i najszybszym okrążeniu.
2002 – David Coulthard wygrywa po raz 12. w karierze, triumfując w Grand Prix Monako przed Michaelem Schumacherem i jego bratem Ralfem.
2013 – W Grand Prix Monako zwycięża Nico Rosberg przed Sebastianem Vettelem i Markiem Webberem.