F2 Formuła 2

Druga odsłona rywalizacji w F2

W najbliższy weekend na torze w Baku, odbędzie się nie tylko wyścig Formuły 1, ale także bezpośredniego jej zaplecza, znajdującej się pod egidą FIA Formuły 2.

Pierwsze w tym sezonie wyścigi tej serii odbyły się przed miesiącem w Bahrajnie. Premierowy, sobotni, liczący 32 okrążenia, wygrał Nicholas Latifi z zespołu DAMS. Junior ekipy Williamsa wyprzedził Lucę Ghiotto z UNI-Virtuosi i swojego kolegę z zespołu, Brazylijczyka Sergio Sette Camare.

W drugim, krótszym bo liczącym tylko 23 „kółka” wyścigu triumfował już Ghiotto i to właśnie on przyjedzie do Azerbejdżanu jako lider Mistrzostw Świata. Włoch, którego w sobotę pod Manamą spowolniła usterka sprzęgła, w niedzielnym „sprincie”, po starcie z 7 pola, zaprezentował już znakomite tempo. „Połykał” wręcz kolejnych rywali i ostatecznie, dzięki strategicznej zmianie opon, wyprzedził pod koniec wyścigu także walczący już z przyczepnością duet zespołu DAMS i sięgnął po zasłużone na przestrzeni całego weekendu zwycięstwo.

Biorąc pod uwagę tempo prezentowane na torze Sakhir, jako faworytów uznać można właśnie Ghiotto, Latifiego, Sette Camarę czy dwa razy piątego Lucasa Delatraza z zespołu Carlin. Dość niespodziewanie, dopiero 6 i 7 był w Bahrajnie zwycięzca aż sześciu (z dwunastu rozegranych) sesji testowych przed sezonem, Holender Nyck de Vries z zespołu ART. Racing.

Na pewno w stolicy Azerbejdżanu czeka nas znakomita przystawka w postaci ścigania się kierowców F2, przed daniem głównym, jakim bez wątpienia będzie Grand Prix Azerbejdżanu Formuły 1. A choć ranga wyraźnie mniejsza niż w F1, można zauważyć, że w ostatnich latach niekiedy więcej dramaturgii zdają się dostarczać wyścigi tych niższych serii…

Harmonogram F2:
Trening: Piątek 26 kwietnia 2019, 09:00
Kwalifikacje: Piątek 26 kwietnia 2019, 13:00
Wyścig 1: Sobota 27 kwietnia 2019, 10:00
Wyścig 2: Niedziela 28 kwietnia 2019, 11:10

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 22 lutego

Urodził się Niki Lauda, trzykrotny mistrz świata (1975, 1977, 1984) i wicemistrz świata 1976 (171 startów, 25 zwycięstw, 24 pole positions, 24 najszybsze okrążenia, 54 podia).

„Sytuacja była trudna. Kubica miał liczne urazy, nie tylko ramienia i nadgarstka, ale też poważne złamania nogi. Zdecydowaliśmy się zająć złamaniami przedramienia, ścięgnami i nerwami. Całą rękę od ramienia do palców trzeba było poskładać. Proces rehabilitacji będzie długi i potrwa przynajmniej rok” – mówi w komunikacie prasowym Emanuele Pamelin, lekarz opiekujący się Robertem. „Za pomocą specjalnych metod chcę skrócić czas rehabilitacji i wrócić w tym sezonie. Ten wypadek sprawi, że będę jeszcze silniejszy, tak jak było ostatnim razem” – taki komunikat od Roberta przekazuje jego menadżer, Daniele Morelli. Robert zostaje przeniesiony na oddział rehabilitacji po 16 dniach pobytu na oddziale intensywnej terapii.

Media podają, że Robert Kubica będzie w 2013 roku startował w serii ERC Citroenem DS3. Polak będzie jeździł ze zmodyfikowaną manetką skrzyni biegów: „Nie wiem dokładnie, jaka jest szybkość zmiany biegów w samochodzie zaproponowanym dla Roberta, ale jest pewne, że będzie ona wolniejsza niż normalna. Od rozmowy z FIA nie miałem jeszcze czasu porozmawiać z Robertem, ale będzie ku temu okazja teraz”.

Robert Kubica coraz częściej pojawia się na torach kartingowych. Znane staje się jedno z jego zdjęć na torze w Lonato ze szlifierką.

Archiwum