KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Fizjoterapeuta Alonso, inżynier Bottasa – oni będą pracować z Kubicą [Aktualizacja]

Robert Kubica Ado Bendinelli F1 Williams fizjoterapeuta

W mijającym tygodniu miał miejsce debiut nie tylko bolidu Williamsa oraz George Russella i Roberta Kubicy jako kierowców wyścigowych tej ekipy. Poznaliśmy również fizjoterapeutę Roberta Kubicy oraz jego inżynierów wyścigowych. Wcześniej dowiedzieliśmy się również, kto będzie odpowiedzialny za mechaników, pracujących przy aucie Polaka. Jednej postaci będzie brakowało.

Fizjoterapeuta

Edoardo Bendinelli będzie pełnił tę funkcję w sezonie 2019. Można powiedzieć, że Polak „odziedziczył” go po Fernando Alonso, który odszedł w ubiegłym roku z Formuły 1. Zapewne dobre relacje Kubicy i Alonso pomogły w tym transferze.

Bendinelli pracował z Alonso prawie od początku kariery Hiszpana w Formule 1 czyli od 2003 roku. Włoch towarzyszył mu podczas startów w Renault, McLarenie czy Ferrari. W padoku mówią na niego „Edo”, a prywatnie jest byłym mężem siostry Fernando Alonso.

Bendinelli nie jest aktywny w mediach społecznościowych, ma jedynie konto na Twitterze, na którym od 7 lat nic się nie pojawia.

Zmiana ta oznacza, że przy Robercie zabraknie niestety Franchesco Monachino, fizjoterapeuty, który współpracował z Robertem przez kilka ostatnich lat. Franchesco pojawiał się w padoku przez dwa ostatnie sezony podczas okazjonalnych występów w bolidzie. Teraz praca z Kubicą oznacza pracę na cały etat, a to oznaczałoby dla Franchesco konieczność rezygnacji w swojej klinice.

Inżynier

Niedawno poznaliśmy również inżyniera wyścigowego Roberta Kubicy. Będzie nim 40-letni Andrew Murdoch, który jest jednym z bardziej doświadczonych członków wyścigowej części Williamsa. W ekipie pracuje od 2006 roku, najpierw będąc częścią zespołu testowego, a od 2008 roku jest inżynierem wyścigowym. Współpracował kolejno z Kazukim Nakajimą, Nico Hulkenbergiem, Pastorem Maldonado, Felipe Massą, Valtterim Bottasem i Sergeyem Sirotkinem. Od sezonu 2015 piastował stanowisko starszego inżyniera ekipy.

Z wykształcenia Murdoch jest magistrem inżynierem w kierunku Automotive Product Engineering, ma też dyplom licencjata w „Chemical Engineering”. Studia kończył w Balfaście, a później rok studiował w Cranfield University obok Milton Keynes, gdzie siedzibę obecnie ma Red Bull.

Był pasjonatem wyścigów, ścigał się na motocyklach, ale bardziej podobała mu się praca przy nich. Zainteresował się motorsportem, dlatego poszedł na studia związane z tym tematem i chciał w przyszłości pracować w zespołach wyścigowych. Udało mu się dostać w 2001 roku do ekipy Lola, przygotowującej auta do ChampCar. Kolejnym jego przystankiem był właśnie Williams.

Drugim inżynierem Kubicy będzie Paul Williams (zbieżność nazwisk przypadkowa), który w ubiegłym roku był inżynierem wyścigowym Sergeya Sirotkina. Williams znacznie mniej doświadczony niż Murdoch. Zanim został inżynierem wyścigowym Sirotkina, był inżynierem aerodynamicznym w Williamsie. W 2002 roku ukończył University of Southampton na kierunku Inżynieria Mechaniczna. W 2005 roku związał się z Penske Racing, gdzie pracował w tunelu aerodynamicznym tej ekipy. Z tą ekipą pracował 5 lat, a w 2011 roku przeszedł do Williamsa. Do 2014 roku był inżynierem aerodynamicznym, a przez 3 następne lata był szefem aerodynamików na torze.

W ubiegłym roku Williams współpracował z Robertem Kubicą podczas występów Polaka na torze.

Główny mechanik

Ben Howard będzie głównym mechanikiem, odpowiedzialnym za auto Roberta Kubicy w sezonie 2019. Mieli oni okazję współpracować już podczas Grand Prix Abu Zabi. Howard ma 12-letnie doświadczenie w Formule 1, a od 10 lat jest w Williamsie. Pierwszym zespołem Howarda w F1 było Super Aguri, następnie pracował w Prodrive m.in. podczas 24-godzin Le Mans. Niedługo po wygraniu przez jego zespół tej prestiżowej imprezy, otrzymał propozycję z Williamsa. Howard od 3 lat jest głównym mechanikiem w Williamsie, teraz będzie odpowiedzialny za samochód Kubicy. Kierował będzie 6-osobowym zespołem, pracującym przy aucie Polaka.

Oprócz pracy w Williamsie, Howard ściga się również w serii BRISCA F1, w której ściga się stock carami.

Aktualizacja

Robert Kubica miał dziś „swój” dzień filmowy. Polak jeździł na rowerze, a przyglądały się temu kamery operatorów przygotowujących serial dokumentalny o Formule 1 dla Netflixa.

Niezniszczalny

27 lutego ukaże się nowa książka dotycząca Roberta Kubicy. Więcej o niej przeczytacie TUTAJ.

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Brazylii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

8h Bahrajnu

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 1 listopada
godz. 15:30 – Trening
godz. 19:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 2 listopada
godz. 15:00 – Sprint
godz. 19:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 3 listopada
godz. 18:00 – Wyścig

Popularne tagi

Archiwum