KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

blank

Zapowiedź Grand Prix Rosji [Relacja live]

Zapowiedź Grand Prix ROsji 2018 f1 Formula 1

Po weekendzie wyścigowym w Rosji spodziewamy się wiele – zarówno na torze, jak i poza nim. Walka o Mistrzostwo Świata wkracza w decydującą fazę, a jakikolwiek błąd Sebastiana Vettela może oznaczać dla niego pożegnanie z szansami na piąty tytuł. Czy doczekamy się ogłoszeń składów niektórych zespołów? Jakie wieści transferowe do nas dotrą?

blank

Wypowiedzi

„Zmierzamy na Sochi Autodrom nad Morze Czarne po raz piąty. Po raz pierwszy jednak tuż potem udajemy się na kolejny wyścigu – w Japonii. Weekend będzie bardzo szczególny dla nas jako zespołu, gdyż będzie to pierwszy domowy wyścig Sergeya w Formule 1. Spodziewamy się zatem dużego wsparcia dla niego od lokalnych fanów. Udamy się do Rosji później niż zwykle, jednak spodziewamy się podobnych warunków pogodowych. Tor sam w sobie jest częściowo uliczny i może być wymagający i techniczny. Wymaga dobrej ogólnej przyczepności i dobrego zachowania auta, zarówno w wolnych, jak i szybkich zakrętach. Jest tu również bardzo długi dojazd do zakrętu drugiego i jeden z najdłuższych dojazdów do pierwszego dohamowania w sezonie. Tor jest szeroki z niskimi krawężnikami, co pozwala kierowcom atakować zakręty. Czekamy na kontynuację bojowego ducha, który mieliśmy w Singapurze w kilku ostatnich wyścigach” – mówi Paddy Lowe.

W ubiegłorocznej Grand Prix Rosji, Lance Stroll wywalczył 12. miejsce w kwalifikacjach, a następnie zajął 11. miejsce w wyścigu.

„Fajnie jest rywalizować w wiosce olimpijskiej, czujemy, że jesteśmy w Rosji i w pięknej scenerii gór i morza. Infrastruktura, którą tu wykonali jest niesamowita. Tor jest wspaniały i daje dużą przyjemność z jazdy. W ubiegłym roku w kwalifikacjach prawie dostałem się do Q3, jednak później nie miałem dobrego okrążenia rozgrzewkowego, a to dość ważne tu by sprawić, aby opony pracowały prawidłowo. Jestem pewien, że będzie to świetny weekend dla zespołu, szczególnie że jest to pierwszy domowy wyścig Sergeya” – mówi Lance Stroll.

Dla Sergeya Sirotkina będzie to drugi start na torze w Sochi. Poprzednio rywalizował tu w 2015 roku w ramach GP2. Pierwszy wyścig ukończył na 4. miejscu, w drugim był 21.

„Zawsze miło mieć domowy wyścig, ale tak jak ze wszystkim w życiu, są wzloty i upadki. Oczywiście będzie to przyjemność jechać przed domową publicznością. Otrzymuję dużo wsparcia z całego kraju, ale jednocześnie będzie to dla mnie bardzo intensywny weekend. Będzie mnóstwo pracy, znacznie więcej niż podczas innych weekendów. Nie będzie łatwo zarządzać moim czasem i energią, gdyż nadal muszę prezentować się jak najlepiej. Jest to weekend, na który czekam, jednak wiem, że będzie trudno” – mówi Sergey Sirotkin.

Harmonogram weekendu

Czwartek, 27 września
godz. 14:00 – Konferencja kierowców (Bottas, Ericsson, Leclerc, Sirotkin)
godz. 14:50 – Sesja autografów

Piątek, 28 września
godz. 8:30 – 9:15 – Trening GP3
godz. 10:00 – 11:30 – Pierwszy trening F1
godz. 12:00 – 12:45 – Trening Formuły 2
godz. 12:00 – Konferencja zespołów (Abiteboul, Isola, Szafnauer, Wolff)
godz. 14:00 – 16:30 – Drugi trening F1
godz. 15:55 – 16:25 – Kwalifikacje F2
godz. 16:50 – 17:20 – Kwalifikacje GP3

Sobota, 29 września
godz. 9:15 – 10:00 – Pierwszy wyścig GP3
godz. 11:00 – 12:00 – Trzeci trening F1
godz. 14:00 – 15:00 – Kwalifikacje F1
godz. 15:45 – 16:50 – Pierwszy wyścig F2

Niedziela, 30 września
godz. 9:05 – Drugi wyścig GP3
godz. 10:20 – 11:10 – Drugi wyścig F2
godz. 13:10 – Wyścig F1

Relacje telewizyjne

blank

Pogoda

Szansa opadów podczas weekendu wyścigowego jest niewielka.

blank

Opony

blank

O torze

Sochi Autodrom to uliczny tor, który został otwarty w 2014 roku. Liczy 5848 metrów, a najdłuższa prosta to aż 1029 metrów. Kierowcy rozwijają na niej prędkość aż 343 km/h. Średnia prędkość, z jaką pokonują okrążenie wynosi 194 km/h. Rekordzistą toru jest Kimi Raikkonen, który w ubiegłym roku w wyścigu uzyskał czas 1:36.884. Najlepszym czasem kwalifikacji było 1:33.194 Sebastiana Vettela.

Tor wymaga wysokiego poziomu przyczepności aerodynamicznej, ale chłodzenie może być na niższym poziomie. Bolidy zużywają 1,88 kg paliwa na okrążenie, a kierowcy jaką z gazem w podłodze tylko przez 47% okrążenia.

W tym roku zawodnicy pokonają 53 okrążenia, co złoży się na jeden z dłuższych dystansów wyścigowych w tym sezonie – 309,745 km.

blank

Występy Williamsa

Na torze w Sochi Robert Kubica oczywiście nigdy nie startował, a najlepszym wynikiem Williamsa jest tu podium Valtteriego Bottasa z 2014 roku.
2017: 9. Felipe Massa, 11. Lance Stroll
2016: 4. Valtteri Bottas, 5. Felipe Massa
2015: 4. Felipe Massa, 12. Valtteri Bottas
2014: 3. Valtteri Bottas, 11. Felipe Massa

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Najnowsze wpisy

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Popularne tagi

Archiwum