KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Oczywistości [Aktualizacja – Vergne z propozycją]

Nie chciałem tworzyć tego wpisu, bo w gruncie rzeczy musiałbym powtórzyć wiele rzeczy z tych, które pisałem w ostatnich dniach. Ale czasem trzeba schować swoje przekonania do kieszeni i napisać to samo jeszcze raz, tym razem słowami kogoś innego. Tak, Robert Kubica może zastąpić Lance Strolla w Williamsie, jeśli Kanadyjczyk przejdzie w tym sezonie do Force India. Polak jest w końcu kierowcą rezerwowym ekipy z Grove. Ale nie musi, podobnie jak Lance nie musi przejść w tym sezonie do Force India. A my musimy być cierpliwi.

Dziwię się zdziwieniu

Jestem osobą raczej małomówną, niektórzy odbierają mnie niezbyt korzystnie, bo nie jestem mistrzem „small talku”. Zwyczajnie niecierpię mówić i pisać o oczywistościach. A za taką obecnie uznaję możliwość, że jeżeli Lance Stroll odejdzie w tym sezonie z Williamsa, to właśnie Robert Kubica może zająć jego miejsce.

I właśnie to napisał dziś Mark Hughes z motorsport-magazine i to, okraszone oczywiście głośnymi tytułami, jest podawane przez duże media. Dziwi mnie, że właśnie ten, dość oczywisty tekst wzbudza takie emocje niektórych, również komentujących pod wieloma postami na tym blogu, w tym postami, w których było napisane dokładnie to samo. No chyba że te osoby czytają wyłącznie tytuły – i tu i na wielkich portalach. W takim wypadku mętlik w głowie nie dziwi. Ale gdy piszą do mnie znajomi dziennikarze z zagranicy djąc link do tekstu Hunghesa, to już irytacja rośnie. Dla mnie bardziej interesujące są wcześniejsze tweety Hughesa. Pisze on w nich:

„Nie mówię, że [Sirotkin] był na tym samym poziomie [co Alonso i Hamilton]. Mówię, że samochód jest tak zły, że nie ma znaczenia, kto w nim jeździe. I tak, podczas testu w Abu Zabi Sirotkin był szybszy [od Kubicy], niezależnie od pieniędzy.

W następnym tweecie jednak Hughes zdaje się chcieć zrehabilitować przed polskimi kibicami i pisze:

„W Hiszpanii był [szybszy od Strolla], w Austrii nie. Byli na różnych programach więc nie da się tego porównać. W Abu Zabi sam powiedział, że nie zebrał wszystkiego. Sirotkin to zrobił. Jestem pewien, że Kubica będzie się ścigał w samochodzie w najbliższym czasie więc nie martwcie się o te detale”.

Ale to nadal tylko „może”, bo jest również możliwość, że dojdzie do zamiany na linii Williams – Force India, której może chcieć w tej sytuacji Mercedes (zakładamy, że w Force India zostaje Sergio Perez – bo raczej zostanie). Czy będą chcieli za wszelką cenę utrzymać Ocona? A może poświęcą już swoją uwagę na zapewnienie miejsca Georgowi Russelowi?

Ocon z pewnością zasługuje na miejsce w F1, ale miejsc może mieć mało opcji. Mówi się, że może trafić do McLarena lub Williamsa. Ale jego usługami mogą być zainteresowane również Toro Rosso czy Sauber. Dużo zależy o tym, czy będzie chciał pozostać w kontakcie z Mercedesem. A nie powinien chcieć.

Ale wszystko to pod warunkiem, że Lance Stroll będzie mógł i chciał przejść do zespołu swojego taty jeszcze w tym roku. Pisałem już o tym, że wcale nie musi być to najkorzystniejsza opcja biorąc pod uwagę wizerunek Lance`a, bo ze względów sportowych z pewnością takie przenosiny już teraz mają duży sens.

Trzeba również zwrócić uwagę na to, że konsorcjum, które przejęło aktywa i pasywa Force India, przejęła również obowiązki ekipy, w tym sponsorskie. I choć nie znamy umów szczegółowych, również z kierowcami, to zapewne nie jest możliwe wywrócenie tego wszystkiego do góry nogami w bardzo krótkim czasie. A kilka tygodni za taki czas można uznać. W grę wchodzi również kwestia umów z Williamsem i ich ewentualnego zrywania. Jeżeli Lawrence i Lance będą dość zdeterminowani, to młody może pojechać jeszcze w tym sezonie, ale nie jest powiedziane, że musi być to Spa. Do końca sezonu mamy jeszcze ponad 3 miesiące. A do Spa zostało kilka dni.

Wszystko zależy zatem od determinacji kilku panów. Ale o tym już pisałem i mówiłem.

Bardzo chciałbym nie musieć tworzyć takich wpisów, a podawać jedynie fakty, które będą przybliżać nas do poznania przyszłości Roberta Kubicy. Tych powinno być w najbliższych dniach i tygodniach coraz więcej. Mam nadzieję, że to rozumiecie.

Autosport

Przy okazji nowego wpisu, warto również napisać nieco więcej szczegółów tekstu Edda Strawa z Autosportu (Autosport i Motorsport to ta sama grupa więc to ten sam tekst). Znajduje sie w nim sporo wypowiedzi Roberta dotyczących jego jazdy, zdolności adaptacji ludzkiego ciała, a autor podkreśla, jak wiele Kubica zrobił i że jego powrót w obecnej formie do F1 nie jest porażką, a sukcesem.

Ciekawa jest wypowiedź Roberta dotycząca wyników testów jego lewej ręki. Polak miał je przeprowadzane w centrum medycznym Renault, gdy Francuzi sprawdzali możliwości powrotu Roberta Kubicy.

„Szybkość i precyzja mojej lewej ręki były o minimum 35% lepsze od najlepszych wyników, jakie widzieli. […] Gdy prowadzę bolid, 70% pracy wykonuje moja lewa ręka, a 30% prawa” – mówi Kubica.

Aktualizacja

Mistrz Formuły E, Jean Eric Vergne powiedział w rozmowie z portalem Crash.net, że miał propozycję jazdy w jednym z zespołów Formuły 1 na sezon 2019.

„Jest taka możliwość, to zabawne, jak zmienia się świat motorsportu. Kiedy zmienisz swój światopogląd, kiedy zmienisz to, jak pracujesz, od razu widać rezultaty i widzisz, jak inaczej ludzie patrzą na ciebie i z tobą rozmawiają. Kiedy zaczynasz reprezentować własną markę, zmienia się wiele rzeczy. Trzy lata temu nie sądziłem, że ktoś do mnie zadzwoni i zapyta czy mam kontrakt na przyszły sezon. To wspaniałe” – powiedział Vergne, nie zdradzając jednak, jaki zespół do niego dzwonił. Można się jednak domyślać, że chodzi o Toro Rosso, w którym wcześniej jeździł.

Vergne chwali Formułę E za to, że może tam wygrać niemal każdy. Jednocześnie mówi, że jest zadowolony z tego, gdzie jest.

„Myślę, że nie dzieje się nic bez przyczyny. Kto wie, gdzie będę za 10 lat. Nie jestem już zawiedziony, że nie ma mnie w F1. Nauczyłem się na błędach i cieszę się, że mi się przydarzyły. Jeżeli jednak nadarzy się dobra okazja do jazdy w F1, rozważę ją” – dodał.

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Węgier

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Sao Paulo

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 lipca
godz. 13:30 – 1. trening
godz. 17:00 – 2. trening

Sobota, 20 lipca
godz. 12:30 – 3. trening
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 lipca
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi