KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Przed Grand Prix Francji – zapowiedź

Obaj kierowcy Williamsa podkreślają, że tor Paul Ricard jest im dobrze znany. Właśnie na tym obiekcie po 10 latach przerwy do kalendarza Formuły 1 wraca Grand Prix Francji. Przeczytajcie zapowiedź zbliżającego się wyścigu z harmonogramem czasowym, relacjami telewizyjnymi, wypowiedziami Williamsa, informacjami o torze, oponach i pogodzie.

Wypowiedzi

„W ten weekend do kalendarza F1 powraca Grand Prix Francji. Kraj ten ma wspaniałą historię ścigania więc to fantastycznie móc ścigać się tu po raz pierwszy od 2008 roku i czasów Magny – Cours. Tym razem pojedziemy jednak na Paul Ricard, które gościło F1 ostatni raz w 1990 roku. To miejsce, które znamy bardzo dobrze jako zespół, gdyż spędziliśmy tu wiele długich zim pomiędzy 1989 a 1992 rokiem. Mamy wiele wspomnień z poprzednich wizyt, ale jedno jest szczególne gdy Williams po raz pierwszy testował tu kontrolę trakcji zimą 1991 roku. Damon Hill był wówczas za kółkiem i uważał, że kontrola trakcji go spowalnia, ale w rzeczywistości był sekundę szybszy. Umiejscowiony w Le Castellet niedaleko Marsylii tor znany jest z długiej prostej Mistral i wyszukanego designu. Jest to unikalny tor, który będzie dobrym wyzwaniem i nie możemy doczekać się występu przed francuskimi fanami” – mówi Paddy Lowe.

Zwycięstwo na Paul Ricard ma już na swoim koncie Lance Stroll.

Znam Paul Ricard z czasów, gdy jeździłem w Formule 3 i mam stąd dobre wspomnienia gdyż wygrałem wyścig, ale szczerze mówiąc, nie mogę powiedzieć, że go lubię. Wszędzie są duże asfaltowe pobocza, których nie jestem fanem. Zawsze jednak jest interesującym wrócić gdzieś, gdzie ścigałem się wcześniej i zobaczyć, jak jeździ się tam bolidem Formuły 1″ – powiedział Lance Stroll.

Znajomością toru chwali się również Sergey Sirotkin.

„Paul Ricard jest dość znanym mi torem, pokonałem na nim tysiące kilometrów w ubiegłym roku. Mimo to, jest wiele rzeczy, które zmieniają się podczas weekendu wyścigowego i nie da się ich przewidzieć. To nowy tor dla wszystkich więc będzie miło zobaczyć, gdzie się uplasujemy” – mówi Rosjanin.

Harmonogram weekendu

Czwartek, 21 czerwca

godz. 15:00 – Konferencja prasowa (Fernando Alonso, Pierre Gasly, Romain Grosjean i Esteban Ocon)
godz. 16:00 – Sesja autografów

Piątek, 22 czerwca

godz. 9:00 – Trening Masters Endurance Legends
godz. 10:25 – Trening GP3
godz. 12:00 – Pierwszy trening F1
godz. 13:55 – Trening F2
godz. 14:00 – Konferencja prasowa (Cyril Abiteboul, Eric Boullier, Christian Horner, Frederic Vasseur)
godz. 16:00 – Drugi trening F1
godz. 17:55 – Kwalifikacje F2
godz. 18:50 – Kwalifikacje GP3

Sobota, 23 czerwca

godz. 9:30 – Kwalifikacje Masters Endurance Legends
godz. 11:30 – Pierwszy wyścig GP3
godz. 13:00 – Trzeci trening F1
godz. 16:00 – Kwalifikacje F1
godz. 17:45 – Pierwszy wyścig F2
godz. 19:15 – Pierwszy wyścig Masters Endurance Legends

Niedziela, 24 czerwca

godz. 9:15 – Drugi wyścig Masters Endurance Legends
godz. 10:50 – Drugi wyścig GP3
godz. 12:00 – Drugi wyścig F2
godz. 16:10 – Wyścig F1

Relacje TV

Tradycyjnie wszystkie sesje obejrzymy na antenach Eleven Sports. Oto rozkład transmisji:

Opony

Podczas tego Grand Prix dostępne będą opony miękkie, supermiękkie i ultramiękkie. Williams obrał dość agresywną strategię, biorąc po 10 kompletów najbardziej miękkich opon. Oto wybory poszczególnych kierowców:

O torze

Tor Paul Ricard liczy sobie 5842 metry i jest jednym z najdłuższych w kalendarzu. Najdłuższa prosta ma tu 1010 metrów i rozwija się na niej maksymalną prędkość 325 km/h. Średnia prędkość z jaką pokonywane jest jedno okrążenie to 212 km/h. Tor składa się z 15 zakrętów, wymaga średniej siły docisku i średniego poziomu chłodzenia. Zużywa się na nim 1,8 kg paliwa na okrążenie, a kierowcy jadą z gazem w podłodze przez ponad 70% okrążenia.

Nie jest znany jeszcze jego rekord, gdyż została na nim donana szykana, po której jeszcze nie jeżdżono.

Pogoda

W weekend w okolicach toru powinno nastąpić drobne ochłodzenie, ale i tak temperatury powinny przekraczać 20 stopni Celsjusza. Na sobotę zapowiadane są przelotne deszcze z rana.

Wyniki

W tym wieku Formuła 1 nie jeździła jeszcze po torze Paul Ricard. Historię występów Roberta Kubicy w Grand Prix Francji i na torze Paul Ricard znajdziecie TUTAJ.

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Azerbejdżanu

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Fuji WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 13 września
godz. 11:30 – 1. trening
godz. 15:00 – 2. trening

Sobota, 14 września
godz. 10:30 – 3. trening
godz. 14:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 15 września
godz. 13:00 – Wyścig

Popularne tagi