KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

blank

Kubica vs M-Sport: Statystyki sezonu

blank

W zamieszczonym kilka dni temu na blogu podsumowaniu sezonu 2015, przedstawiłem Wam kilka statystyk dotyczących sezonu Roberta Kubicy. Niezawodny w kwestii statystyk Lux Perpetua podsyła kolejne ciekawe dane dotyczące ostatnich miesięcy. Jak wyglądały pojedynki Roberta Kubicy z kierowcami M-Sportu?

Pod uwagę brane były „czyste OS-y”, czyli takie, w których Robert Kubica i inni kierowcy nie mieli dużych(!) problemów technicznych czy zmiany przebitej opony.

Porównania z innymi kierowcami mogą być wymierne tylko jeżeli będziemy porównywać wyniki Roberta z tymi, którzy dysponowali podobnym sprzętem, a zatem kierowcami M-Sportu. Wiadomo, że dysponowali oni zapleczem technicznym oraz nieco większym doświadczeniem w większości rajdów od Roberta Kubicy.

blank

Zacznijmy od porównania tempa ze względu na miejsca zajmowane na poszczególnych OS-ach. Za czynnik decydujący brane były tu punkty z FantasyWRC, które czasem lepiej mogą oddawać sytuację niż tempo w sekundach na kilometr. Przypomnijmy, w jaki sposób punktowane sa poszczególne miejsca na OS-ach:
1. 25
2. 20
3. 16
4. 13
5. 11
6. 10
7. 9
8. 8
9. 7
10. 6
11. 5
12. 4
13. 3
14. 2
15. 1

Robert trzykrotnie był lepszy w całym rajdzie od obu kierowców ekipy Malcolma Wilsona oraz raz więcej tylko od Otta Tanaka i aż 3 razy więcej od Elfyna Evansa. Co ciekawe, Kubica ma identyczną średnią punktów na OS-ach jak Tanak.

blank

Biorąc pod uwagę miejsca, Robert ponownie był lepszy od obu kierowców M-Sportu w trzech rajdach, w tym Rajdzie Szwecji, co może być zaskoczeniem. Ponownie łącznie Kubica był 4 razy szybszy od Tanaka i 6 od Evansa.

blank

Jeżeli bierzemy pod uwagę tempo na OS-ach w sekundach na kilometr, to Kubica tylko raz był szybszy od obu podopiecznych Malcolma Wilsona. Dodatkowo był po 3 razy szybszy od Tanaka i Evansa. W Monte Carlo kierowcy M-Sportu tracili do niego sekundę na kilometrze na czystych OS-ach.

blank

Jeżeli chodzi o cały sezon, Robert średnio z klucza wrcfantasy najwięcej punktów zdobył oczywiście w Rajdzie Monte Carlo, w którym wygrał 4 PSy. Sporo punktów było również w Rajdach Polski i Finlandii.

blank

Jeszcze raz dziękuję Lux Perpetua za przygotowanie tych statystyk.

blank
Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Barcelony - ELMS

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Popularne tagi