KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Kubica: Nadzieja na czysty weekend

Robert Kubica tradycyjnie podsumował swój występ w ostatniej rundzie WRC dla portalu omnicorse. Polak opisuje wydarzenia z Korsyki, mówiąc o rozczarowaniu awariami obręczy, ale podkreśla również dobre tempo. Teraz jego cel na Rajd Hiszpanii może być tylko jeden.


Z podróży na Korsykę wracam z mieszanymi odczuciami. Z jednej strony nie udało nam się wykorzystać szansy na osiągnięcie naszego największego celu, ale z drugiej mamy potwierdzenie, że nawet w prywatnym samochodzie byliśmy bardzo szybcy i konkurencyjni. Szklanka jest zatem do połowy pusta i do połowy pełna, zależy, z której strony spojrzeć. Po rozczarowującym Rajdzie Niemiec, byliśmy w stanie poradzić sobie z techniczną stroną auta dzięki dodatkowemu czasowi zyskanemu dzięki odpuszczeniu Rajdu Australii.

Korsyka – pasowała Fieście i Pirelli

Wiedzieliśmy, że charakterystyka Rajdu Korsyki może pasować naszemu pakietowi technicznemu i oponom Pirelli i przygotowywaliśmy się aby optymalnie to wykorzystać. Wtedy jednak przyszedł zimny prysznic – ostrzeżenia pogodowe i bardzo trudne warunki, które utrzymywały się cały weekend i sprawiały poważne problemy nie tylko nam, ale wszystkim załogom.

Wygraliśmy pierwszy OS, potem była powódź

Zmiany trasy spowodowane ulewami zmieniły trochę nasze przygotowania. Wygraliśmy pierwszy odcinek, ale organizatorzy musieli odwołać kolejne ze względu na ogromne ilości deszczu. Warunki były tak zmienne, że momentami mieliśmy przewagę, a innym razem nie. Na 3. OS-ie straciliśmy minutę, ale na koniec dnia byłem zadowolony z tego jak sobie poradziliśmy w naszej Fieście w tych szalonych warunkach. Utrzymanie się na trasie było bardzo trudne więc to było jeszcze lepsze uczucie.

Dwie uszkodzone obręcze na 5 km

Miałem nadzieję, na dużą poprawę i warunki nam sprzyjały. 5. OS zaczęliśmy dobrze, nasze opony były perfekcyjne i po kilku kilometrach mieliśmy lepzy czas od Latvali (porównałem onboardy). Potem nagle uszkodziliśmy felgę na dobiciu do asfaltu, ale co dziwne nie uszkodziliśmy opony. Brakowało jednak 15 cm felgi! Zmieniliśmy koło, ale 5 kilometrów później pojawił się podobny problem z inną obręczą.

Nie znamy powodu

Oglądaliśmy onboardy, widzieliśmy, gdzie mogła nastąpić pierwsza awaria, ale nie mieliśmy pojęcia, gdzie doszło do uszkodzenia drugiej. Nie mogliśmy tego zrozumieć. Musieliśmy wycofać się z rywalizacji w tym dniu i pożegnać z szansami w klasyfikacji generalnej.

Power Stage za Ogierem

Byliśmy rozczarowani stratą takiej szansy bo przecież one nie zdarzają się często, szczególnie komuś w prywatnym samochodzie. Małe pocieszenie przyszło w niedzielę kiedy po raz pierwszy staliśmy na starcie suchego OS-u. Dojechaliśmy na drugim miejscu, za Ogierem i zdobyliśmy 2 punkty. To pocieszenie.

Mogło być podium

Byłem zadowolony, że mogliśmy sprawdzić nasze zmiany. Nie lubię mówić o pechu, bo w wielu przypadkach w tym sezonie były błędy w prowadzeniu auta, które wpływały na końcowy wynik, ale na Korsyce wszystko drobiliśmy na tyle dobrze, że mieliśmy szansę na podium i niestety los nam nie pomógł. Spróbujemy się teraz przygotować jak najlepiej do najbliższego startu w Hiszpanii, gdzie moją największą nadzieją będzie czysty weekend bez żadnych niespodzianek.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Węgier

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Spa

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 lipca
godz. 13:30 – 1. trening
godz. 17:00 – 2. trening

Sobota, 20 lipca
godz. 12:30 – 3. trening
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 lipca
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi