KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Robert Kubica – TOP 10 roku 2014

blank

Wszyscy wiemy, że dla Roberta Kubicy nie był to rewelacyjny rok pod względem wyników sportowych. Było jednak sporo momentów, w których mogliśmy być naprawdę zadowoleni. Przedstawiam Wam subiektywne TOP-10 takich chwil sezonu 2014 i czekam na Wasze podsumowania.

10. Robert w symulatorze i „symulatorze”

Być może niewiele osób pamięta pewien artykuł, który ukazał się w lutym. Opisywane są w nim szczegóły jazd Roberta w symulatorze Mercedesa i to, jak pomogły one niemieckiej ekipie. Już za pierwszym podejściem spędził prawie 8 godzin za kierownicą symulatora, bez przerwy na obiad. Zasugerował inżynierom pewne modyfikacje w ustawieniach bolidu, które zostały wprowadzone, a po których Robert podczas ponownej jazdy uzyskał czas o 3 dziesiąte lepszy od tego z poprzednich jazd. Co bardziej szokujące, stało się to „na torze”, na którym według inżynierów limity były już „wyczerpane”.

Kubica wrócił do domu, a inżynierowie poprosili Wolffa, aby sprowadził Kubicę raz jeszcze, gdyż tak bardzo docenili jego pracę. Jeżeli zatem tylko miał czas, Kubica latał do Brackley i brał udział w testach. Najczęściej odbywało się podczas weekendów grand prix w nocy z piątku na sobotę. Jak przyznał Kubica, jego praca pomagała nie tylko przewidzieć degradację opon, ale również rozwiązywać większe czy mniejsze problemy zespołu.

Robert niedawno potwierdził te doniesienia, a po tym pojeździł nieco w „zabawkowym” symulatorze, co mogliśmy oglądać i były to dla nas bardzo miłe obrazki.

9. Monza Rally Show

To była „mała” (w porównaniu do rajdu WRC) impreza o charakterze bardziej pokazowym, ale i tak dostarczyła nam sporo emocji dzięki wyrównanej walce m.in. z Valentino Rossim. Sporo poruszenia wywołał również nowy pilot Roberta, czyli Alessandra Benedetti.

blank

Robert wygrał zarówno Monza Rally Show, jak i Monza Masters.

8. Rally del Casentino

O tej włoskiej imprezie niektórzy z Was mogli już zapomnieć. Kubica pojechał w niej razem z Przemysławem Mazurem. To również miał być start dla funu, ale… być może wyjdzie z tego coś znacznie większego. Wtedy bowiem pierwszy raz Kubica startował z zespołem A-Style, która przygotowała mu Fiestę WRC.

Polacy, mimo drobnych przygód, wygrali tę imprezę, a Robert czuł się bardzo dobrze w barwach włoskiej ekipy.

blank

7.  Rajd Polski

Sukcesu nie było, dobrego wyniku też nie, ale za to mieliśmy wielkie motorsportowe święto w Polsce, właśnie dzięki Robertowi Kubicy. Polak miał czas na spotkanie się z fanami, a podczas ukończonych OS-ów prezentował dobre tempo.

blank

6. Szóste miejsce w Argentynie

Dobra, równa i szybka jazda, znacznie szybsza od np. Elfyna Evansa, a przede wszystkim na szutrze, na którym Robert Kubica zajął najwyższe miejsce w karierze. Taki był Rajd Argentyny, który Polacy ukończyli na 6. pozycji.

blank

„Szóste miejsce nie jest może szczytem marzeń, ale w naszej sytuacji i
tak trudnym rajdzie, był to udany start. Równa jazda i bez większych
przygód, choć pogoda mocno nam skomplikowała zadanie. Najważniejsze, że
dojechaliśmy do mety i do domu wracamy w lepszych nastrojach. Nie znaczy
to, że należy popadać w hurraoptymizm, ponieważ droga przed nami jest
długa i jeszcze dużo nauki
” – powiedział Robert na mecie.

5. Kubica i Szczepaniak dogadują się

Ta decyzja była prawdopodobnie jedną z najlepszych, podjętych przez Roberta Kubicę w tym sezonie. Szczepaniak to profesjonalista w każdym calu i bardzo doświadczony pilot, który zapewnił Robertowi pewność na prawym fotelu.

Uff. Dziś jest dość istotny dzień w moim zawodowym życiu. Jak pewnie już wiecie rozpoczynam nowe wyzwanie
Ostatnie 7 lat spędziłem ze świetnym kierowcą i przyjacielem, za co
serdecznie chciałbym podziękować. Wierzę że Michał poradzi sobie z
kontuzją i jeszcze wielokrotnie będzie sprawiał mnóstwo radości kibicom
swoją jazdą. Ja koncentruje się już w 100% na nadchodzących zawodach i
do zobaczenia na rajdowych trasach, bo bez takich kibiców ten sport nie
byłby tak wspaniały. Trzymajcie kciuki
pisał po ogłoszeniu decyzji Maciej Szczepaniak.

4. Rajd Jänner

To był bardzo ważny początek sezonu, a jednocześnie pierwszy start Roberta Kubicy z Maciejem Szczepaniakiem i w Fordzie Fiesta. Całość zakończyła się wielkim sukcesem i miała wpływ na decyzje dotyczące całego sezonu.

blank

Robert i Maciej wygrali rajd po przejęciu prowadzenia na ostatnim OS-ie, przejechanym spektakularnie po świetnym doborze opon. Trzeba też chyba przyznać, że ten start wyczerpał limit szczęścia na cały sezon.

3. Dwa wygrane OS-y Rajdu Niemiec

Rajd Niemiec nie zaczął się dla Roberta Kubicy pomyślnie, ale drugiego dnia jego doświadczenie i kunszt na asfalcie dały o sobie znać. Najpierw Kubica był najszybszy na 7. OS-ie.

blank

A następnie był bezkonkurencyjny na jednym z OS-ów drugiej pętli.

blank

Były to trzeci i 4 wygrane OS-y w tym sezonie.

2. Wygrany OS Rajdu Francji

To było bardzo cenne zwycięstwo Kubicy. Polak – w równych warunkach dla wszystkich kierowców – był najszybszym zawodnikiem na jednym z ostatnich OS-ów Rajdu Francji.

blank

 Polacy po tym świetnym OS-ie byli na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej, a do końca rajdu było już bardzo blisko.

blank

Niestety, wszyscy wiemy, że Kubica i Szczepaniak nie dowieźli 4. pozycji, wypadając na ostatnim OS-ie.

1. Dwa wygrane OS-y w Monte Carlo i duże prowadzenie w Rajdzie

Drugi rajd WRC w rajdzie WRC, nowy pilot, nieznana trasa i… dwa pierwsze OS-y trafiają łupem Kubicy. To, czego Polak dokonał na początku rywalizacji w Monte Carlo sprawiało, że wszyscy łapali się za głowy i pytali, jak to możliwe… A jednak…

Zaczęło się od ustanowienia kolejnego rekordu – Robert Kubica został trzecim kierowcą w historii motorsportu, który ma na koncie wygrany OS w WRC i wyścig w F1. Pomogły mu warunki, ale trzeba było umieć je wykorzystać…

blank
blank

Ci, którzy po pierwszym OS-ie byli w szoku, po drugim musieli wołać o respiratory. Kubica wygrał również drugą próbę i miał prawie 37 sekund przewagi w klasyfikacji generalnej nad drugim kierowcą. Takiego rozwoju spraw nie spodziewał się absolutnie nikt.

blank

Planem Roberta było wygranie w tym roku jednego OS-u. Po pierwszych 2 całego sezonu, miał już wyrobione 200% normy. Najlepiej podsumował to Nick Heidfeld na Twitterze (dziękuję rolen za sugesitę :))

blank

Był to pierwszy z wpisów TOP-10. Następny już niebawem – TOP-10 zabawnych momentów Roberta.

blank

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco!

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Miami

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

4h Le Castellet (ELMS)

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 3 maja
godz. 18:30 FP1
godz. 22:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 4 maja
godz. 18:00 – Sprint
godz. 22:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 5 maja
godz. 22:00 – Wyścig

Popularne tagi