KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Robert Kubica w Rajdzie Meksyku – dzień 1 [Aktualizacja piątek – Wyniki OS1, film, wypowiedź Kubicy, zdjęcia]

blank
fot. Otero Gimenez

Emocje związane z Rajdem Meksyku czas zacząć! Już dziś w nocy polskiego czasu rozegrany zostanie pierwszy OS Rajdu Meksyku. Dosłownie ujmując, będzie to rajd na najwyższym poziomie dla Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka – wysokości będą nie raz przekraczać 2500 m n.p.m. Zanim rozegrany zostanie króciutki 1. OS, kierowcy przejadą shakedown. Poniżej znajdziecie pełną relację z dzisiejszej rywalizacji z wynikami, filmami i zdjęciami.

Trudne zapoznanie

Przez ostatnie 2 dni kierowcy zapoznawali się z trasą rajdu. Szczególnie środa była trudna dla Roberta Kubicy. Tak wyglądało Volvo używane przez M-Sport do zapoznań po tej przygodzie:

blank
fot. Esteban Munoz

O samochodach do zapoznania

M-Sport od bardzo dawna korzysta ze swoich Volvo S60. Brytyjski zespół ma do dyspozycji łącznie 25 takich samochodów, z czego 9 w ciągu roku jedynie 3 miesiące spędza w bazie w Dovenby Hall. Te 9 samochodów to auta, które przeznaczone są najbardziej odległe rundy MŚ, tj. Meksyk, Argentynę i Australię. Transport lotniczy, stosowany z reguły przy dostarczaniu aut rajdowych, jest znacznie droższy, więc te auta większość czasu spędzają na statkach.

Można powiedzieć, że to N-grupowe rajdówki, bo mają zamontowane klatki, zawieszenie Reigera, rajdowe hamulce i zastosowane lepszej jakości komponenty w napędach. Pilot ma z kolei do dyspozycji pełną „haldę”, czyli zestaw wskaźników do pomiaru czasu i dystansu.

Normą stało się również stosowanie kamerek GoPro (lub innych), służących do późniejszej analizy zapisu z przejazdów i wprowadzania ewentualnych korekt. Jest to szczególnie ważne narzędzie, ponieważ zawodnicy mogą się przejechać trasę odcinków tylko dwukrotnie w przewidzianym przez organizatora czasie. Wszelka obecność zawodników na oesach po ogłoszeniu oficjalnej trasy rajdu (z reguły kilka miesięcy przed imprezą) traktowana jest jako złamanie regulaminu sportowego i grozi karą dyskwalifikacji. Długość zawieszenia w każdym przypadku jest ustalana indywidualnie.


Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że zespół Citroena do zapoznania używa Mitsubishi Lancerów Evo (z hiszpańskimi tablicami rejestracyjnymi), a zawodników VW widziano w Golfach R i Tiguanach. Samochody po zapoznaniu służą pracownikom zespołu najczęściej do transportu w obrębie imprezy, w tym m.in. dostarczaniu informacji o pogodzie i warunkach na trasie.

Co nas czeka dziś?

Rywalizacja na dobre rozpocznie się dopiero jutro. Dziś kierowcy wykonają przejazdy shakedown po odcinku liczącym 6,27 km, a następnie – o godz. 3:09 polskiego czasu – rozpocznie się pierwszy OS – próba licząca zaledwie 1,01 km. Tuż przed nią będzie miał miejsce start honorowy. Poniżej zobaczycie harmonogram dnia:

godz. 16:00 – Shakedown (Llano Grande) (6,27 km)
godz. 18:00 – Shakedown (Llano Grande) (6,27 km)
godz. 20:00 – Shakedown (Llano Grande) (6,27 km)
godz. 03:09 – OS 1 Guanajuato Street Stage (1,01 km)

Co w Tv?

Dziś niewiele będzie jeszcze relacji z Meksyku. Magazyn rajdu z jego zapowiedzią będzie można obejrzeć o północy:

godz. 24:00 – Magazyn WRC (BT Sport 1)

Rywale

Aut WRC pojedzie w Meksyku 13 aut WRC, w tym oczywiście cała czołówka mistrzostw
świata. Pod koniec ubiegłego tygodnia swoje zgłoszenie zmienił Lorenzo Bertelli, który pojedzie testowym autem M-Sportu. Kubica podkreśla rolę doświadczenia w tym rajdzie, dlatego nie należy spodziewać się po nim walki o zwycięstwo, ale Polacy mogą powalczyć o pierwszą szóstkę.

Konkurs

Na facebookowym profilu bloga możecie wziąć udział w konkursie, w którym do wygrania jest voucher dający 50% zniżki na nocleg w okolicy
Mikołajek w terminie 71 Rajdu Polski. Voucher uprawnia do 50% zniżki w
przypadku skorzystania z „Super Oferty” przygotowanej przez
RallyPoland.Travel. Jeżeli ktoś się nie wybiera na rajd może zamienić
tę nagrodę na pakiet 4 naklejek bloga „kibicujemy Kubicy” – 3 na
samochód i 1 na szybę. Konkurs znajdziecie TUTAJ.

Relacja

Na blogu będziecie mogli śledzić tradycyjną relację z shakedown, ale już pierwszy odcinek będzie relacjonowany w nowej formule, której szczegóły zostaną przedstawione później. Wszystkie linki do live timingów czy radia będzie można znaleźć w prawym pasku bloga.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i OneStopStrategy

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Kanady

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

24h Le Mans

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 24 maja
godz. 13:30 – FP1
godz. 17:00 – FP2

Sobota, 25 maja
godz. 12:30 – FP3
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 26 maja
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi