KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Krajobraz po Szwecji [Aktualizacja piątek – będzie test w Hiszpanii]

blank

Prawdopodobnie po raz ostatni wracamy do Rajdu Szwecji, o którym większość z nas, łącznie z Robertem, chce zapewne jak najszybciej zapomnieć. Miniony tydzień był przede wszystkim nauką – nie tylko jazdy po “śniegu” i nie tylko dla Roberta Kubicy.

Jeden z kibiców, którzy wyciągali na 14. OS-ie Roberta Kubicę był na Rajdzie Szwecji po raz 12. Powiedział jasno – to były najgorsze warunki na tej imprezie jakie widział. Kierowcy przygotowywali się do jazdy po śniegu, a tymczasem więcej było błota i szutru niż białego puchu. Trzeba zwrócić uwagę, że jedyne 2 dni testowe, jakie miał Robert, odbywał na prawdziwym śniegu, z prawdziwymi śnieżnymi bandami, które nie wciągają tak, jak wciągały bandy w miniony weekend. Zazwyczaj wybaczają one więcej kierowcom, tym razem było odwrotnie.

Podsumowanie Rajdu Szwecji napisał dziś na swoim profilu na portalu Facebook Maciej Szczepaniak: “Plany były jasne i do piątkowego popołudnia realizowaliśmy je lepiej niż się spodziewaliśmy. Po czwartku Robert jechał ze stratą poniżej 1s/km do lidera. Jak na debiutanta tempo było super. Niestety po pechowym stopie na ss12 straciliśmy sporo. Potem wraz z pogarszajacymi sie warunkami było co raz trudniej przy małym doświadczeniu. Z przygodami które wszyscy widzieli osiągnęliśmy metę i to jest ważne bo notatki sprawdzone w boju zostaną nam na przyszłość“.

Szczepaniak dziękował również kibicom, którzy w piątek pomagali jemu i Robertowi jechać z zaspy dwukrotnie.

W sobotę miałem okazję rozmawiać z jednym z polskich kierowców rajdowych, który powiedział, chyba mocno zbliżone do prawdy słowa o Kubicy, które potwierdza również Robert – “Przed Robertem jeszcze 2 lata nauki na luźnej nawierzchni, to było widać, ale M-Sport wziął go dlatego, że tylko on może wygrać na asfalcie z Volkswagenami. Te samochody są znacznie szybsze od innych i to bardzo widać”.

“Jestem pewien, że Robert chce zapomnieć o tym rajdzie i to zrozumiałe, ale był on ważny dla rozwoju Roberta. Na pewno nauczył się przez ten weekend bardzo dużo” – powiedział natomiast o występie w Rajdzie Szwecji Malcolm Wilson, szef M-Sport.

Jeżeli mam pokusić się o własne podsumowanie Rajdu Szwecji, to przede wszystkim radziłbym tym, którzy się “zawiedli”, “zasmucili” itp. aby podeszli to tego rajdu z dużym dystansem. Warunki, brak doświadczenia, bardzo silna stawka – o tym już wiemy. Wiemy też, że Robert nie jest Robotem i nawet jemu może przydarzyć się błąd, a czasem jest tak, że błędy chodzą parami. Któż z nas nie podjął się kiedyś zadania, które mu nie pasowało, które mu nie szło? Zawsze zdarzy się coś takiego. Sztuką wtedy jest doprowadzić sprawy do końca. A gdy się już to zrobi, trzeba odpocząć i z nowymi siłami i determinacją przystąpić do nowego zadania. A znacie Roberta – jego ten “szwedzki niewypał” nie załamie, wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej będzie chciał pokazać swoją wartość. Może ten zimny prysznic ze szwedzkiego nieba, po znakomitym występie w Monte Carlo był Robertowi i nam potrzebny…

Teraz czekamy na kolejny rajd i kolejne emocje. A przedtem będzie kilka niespodzianek. Winien Wam jestem jeszcze wyniki konkursu. Suma miejsc Roberta na wszystkich OS-ach wyniosła 391, a wygrał Mateusz Chełminiak – proszę o kontakt na e-mail 🙂

www.wrc.com
Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i OneStopStrategy

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Austrii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Sao Paulo

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 28 czerwca
godz. 12:30 – Pierwszy trening
godz. 16:30 – Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 29 czerwca
godz. 12:00 – Sprint
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 30 czerwca
godz. 15:00 – Wyścig

Popularne tagi