KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Ignaczak, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Jędrzej Otręba, Pawel Licznerski, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, Maciej Stankiewicz, Ilona Bykowska, Grzegorz Pliś, Marcin Bogutyn, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Maks Szmytkowski, Izabela Ch, Marcin Parzych, Mateusz Wanat, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, Tadek B., Łukasz W, Izabela Ch, Kamil G., Michu, piobob, skorseze, Xandi, PukvPuk, Kryss, Arczi15UK, BaRu, Bartlomiej, _3121_, Wilkor, Artur, Bohun, DrajwerBłyskawica, Igor, JohnyBravo, kejkejovsky, Kusiu, LucasXaAaR, miches93, nesQu1ck, Piotor, Teoria, tomao, ttt, adamski, Kuba, Maciek P, Mateusz, DeaconFrost1984, Mac mac, pawel_k, The_Jester, TomekB, archetype, Ceza D, Janusz, kubicki_KING, magberg, Mizio, Tomek81, Zielony, Andrzej Sosnowski, Kubbzzz, helsing, Alicjush, AG, DeaconFrost, em_en, gravelowebeskidy.pl, Maciek i Nata, Mariogds, miskofon, Pawel B, RafalM, Rafik_lom, szypki jak kubika, TOMASZ WITEK .COM, Tsopni, aroone, Quelxes, ZeniPL, Gnusma, DRW, Bueno, Daro Daro, Fallen, Jacobson4, Jan Kmiecik, Kayio, Krystian, Kurvinox GT, Maciej Borkowski, Maciek, majlet, Marcin, Mateusz111, Miauki, Moderator Szefa, Mr Sheepo, Pioetrek, rado, UniRacers, uv_crocodile, WawaSND, WojtekP, Czarny, DawidT, Dominik T, flyer, Pussykiller69, Ronde_di_Andora_ty_k_o!!!, Gunner_PL, kubikalc, luk bla, Dadacki, ArenaSochi, miras7x

Harmonogram

Robert Kubica w Rajdzie Monte Carlo – wprowadzenie [Aktualizacja wtorek godz. 21:50 – Kronika TVP i wywiad z Robertem]

Zaczynamy ogromne emocje związane z pierwszym rajdem WRC w tym sezonie. Rajdem nie byle jakim, bo legendarnym Monte Carlo. Trasy nie wybaczają błędów, a czołówka WRC jest w pełni zmobilizowana do walki. Robert Kubica będzie zdecydowanie jedną z gwiazd tej imprezy. Poniżej znajdziecie wszystkie niezbędne informacje o Rajdzie Monte Carlo i występie w nim Roberta Kubicy. Dla Polaka będzie to swego rodzaju domowy rajd.

Robert Kubica przez długi czas mieszkał w Monako, a imprezy samochodowe w Księstwie kojarzą mu się bardzo dobrze. Dwukrotnie wygrywał prestiżowe zawody Monako Kart Cup, a w Formule 1 dwukrotnie stawał na podium, swoją jazdą budząc zachwyt wszystkich.

Teraz Robert wraca do Monte Carlo jako kierowca WRC. Już raz Kubica przymierzał się do startu w rajdzie, w imprezie nie wystartował.

To już jednak historia, teraz doświadczeniem z poprzedniego roku będzie Kubicy służył jego nowy pilot, Maciej Szczepaniak, który już zaskarbił sobie sympatię polskich kibiców.

Co ciekawe, w tym roku start i meta rajdu wracają do Monte Carlo i odbędą się na Casino Square.

Przed rajdem Robert testował we Francji, dając tam mocny wycisk swojemu Fordowi Fieście. Poniżej zobaczycie filmy z testów Roberta.

Auto Roberta w drodze na rajd:

I Robert z Maciejem na zapoznaniu, które będzie trwało również dziś:

Harmonogram

Rajd Monte Carlo będzie rozgrywany w nieco innym harmonogramie niż ten, do którego przyzwyczailiśmy się w zeszłym roku w innych rajdach. Odcinki specjalne będą rozgrywane w czwartek, piątek i sobotę.

Oficjalny start rajdu odbędzie się już dziś o godz. 19:30. Konferencja prasowa FIA przed rajdem odbędzie się we wtorek, ale nie będzie na niej Roberta. Środa to dzień dwóch przejazdów shakedown.

Od czwartku kierowcy pokonają 15 OS-ów o łącznej długości 383,88 km. Łącznie z dojazdówkami, będzie to 1396,76 km.

Środa, 15 stycznia:
godz. 8:00 – Shakedown (3,52 km)
godz. 10:00 – Shakedown (3,52 km)

Czwartek, 16 stycznia:
godz. 07:28 – OS 1 – Orpierre – St. André de Rosans 1 (25,49 km)
godz. 08:16 – OS 2 – Rosans – Ste. Marie – La Charce 1 (17,98 km)
godz. 09:49 – OS 3 – Montauban sur l’Ouvèze – Laborel 1 (19,34 km)
godz. 11:54 – Serwis (Gap)   
godz. 13:32 – OS 4 – Orpierre – St. André de Rosans 2 (25,49 km)
godz. 14:20 – OS 5 – Rosans – Ste. Marie – La Charce 2 (17,98 km)
godz. 15:53 – OS 6 – Montauban sur l’Ouvèze – Laborel 2 (19,34 km)

Piątek, 17 stycznia:
godz. 08:48 – OS 7 – Vitrolles – Faye 1 (49,03 km)
godz. 10:41 – OS 8 – Selonnet – Bréziers (22,68 km)
godz. 12:11 – Serwis D (Gap)   
godz. 13:19 – OS 9 – Vitrolles – Faye 2 (49,03 km)
godz. 14:42 – OS 10 – Sisteron – Thoard (36,85 km)
godz. 16:52 – Serwis Mobilny (Digne Les Bains)   
godz. 18:00 – OS 11 – Clumanc – Lambruisse (20,77 km)

Sobota,  18 stycznia:
godz. 15:48 – OS 12 – La Bolléne Vésubie – Moulinet 1 (23,40 km)
godz. 16:41 – OS 13 – Sospel – Breil Sur Roya 1 (16,55 km)
godz. 21:02 – OS 14 – La Bolléne Vésubie – Moulinet 2 (23,40 km)   
godz. 21:55 – OS 15 – Sospel – Breil Sur Roya 2 (16,55 km)   

TUTAJ zobaczycie wirtualny przelot 3D nad OS-ami, a poniżej OS-y na mapie:

Trasa

Rajd Monte Carlo określany jest jako rajd asfaltowy, którego trasy podatne są na śnieg i lód. Jak zobaczycie na filmach poniżej, czasami o asfalcie niezbyt może być mowa. Co prawda obecnie jest dość sucho, co obrazuje poniższe zdjęcie ukazujące wjazd na Col de Turini…

… ale kierowców i tak może czekać bardzo trudne zadanie dotyczące wyboru opon i utrzymania się na trasie. Obejrzyjcie filmy z ubiegłego roku:

I ciekawostka historyczna:

Prognozy pogody

W samym Księstwie, w trakcie rajdu ma panować temperatura rzędu 10 stopni Celsjusza przy jednoczesnych opadach deszczu, ale nie można zapominać o odcinkach górskich, a na nich temperatury będą wynosiły 3-4 stopnie, a na czwartek i piątek zapowiadane są opady śniegu. Będzie zatem bardzo ciekawie, również biorąc pod uwagę niepewną pogodę. A ona w niektórych sytuacjach może być gorsza niż lód na trasie, ale pewny.

Co w TV?

Tym razem mam dla Was dobre wiadomości – oprócz tradycyjnych sprawozdań z rajdu w TVP 1 będziemy mogli oglądać relacje na żywo z kilku OS-ów, niestety, tylko w Internecie.

Wtorek, 14 stycznia:
godz. 20:05 – Kronika TVP 1
Środa, 15 stycznia:
godz. 20:05 – Kronika TVP 1

Czwartek, 16 stycznia:
godz. 20:05 – Kronika TVP 1
godz. 22:35 – Podsumowanie MotorsTV (Wielka Brytania)

Piątek, 17 stycznia:
godz. 13:15 – na żywo OS 9 – Sport TV (Słowenia), Canal + (Hiszpania)
godz. 20:05 – Kronika TVP 1
godz. 22:35 – Podsumowanie MotorsTV (Wielka Brytania)

Sobota, 18 stycznia:
godz. 16:45 – na żywo OS 9 – Sport TV (Słowenia), BT Sport (Wielka Brytania), Canal + (Hiszpania)
godz. 20:05 – Kronika TVP 1
godz. 21:45 – na żywo OS 15 – BT Sport, (Wielka Brytania), Canal + (Hiszpania)
godz. 22:35 – Podsumowanie MotorsTV (Wielka Brytania)

Niedziela, 19 stycznia:
godz. 20:05 – Kronika TVP 1

Samochód

Ford Fiesta, którym Robert będzie startował w Rajdzie Monte Carlo, to ten sam samochód, którym Kubica jechał w Janner Rallye, oczywiście przebudowany ze specyfikacji RRC na WRC. Pierwszy raz pojawiło się ono w Meksyku w 2012 roku i od tego czasu przejechano nim 11 rajdów WRC. Jego kierowcą był przede wszystkim Nasser Al Attiyah, który w Rajdzie Hiszpanii zaliczył nim taki wypadek:

Autem tym jechał również Maciej Baran – z Michałem Sołowowem na Rajdzie Polski w 2012 roku.

Rywale

W przeciwieństwie do poprzedniego sezonu czy rund WRC, w tym roku rywale Roberta Kubicy będą stali, bowiem kierowcy, którzy chcą liczyć się w klasyfikacji generalnej na koniec sezonu, będą brali udział we wszystkich rundach. Czas zatem, przy rozpoczęciu sezonu, przedstawić kierowców.

W Volkswagenie tytułu bronił będzie Sebastien Ogier. Francuz jest zdecydowanym faworytem do mistrzostwa w tym roku. Drugim autem tej ekipy pojedzie Jari Matti Latvala, podobnie jak w zeszłym roku. Skład mistrzów świata uzupełni Andreas Mikkaelsen. W Citroenach pojadą Kris Meeke i Mads Ostberg. W fabrycznej ekipie M-Sportu pojadą Mikko Hirvonen i Elfyn Evans. Niewiadomą będzie forma Hyundaia, który wystawia mocnych kierowców – Thierry Neuville`a i Daniego Sordo. W Monte Carlo wystartują również Martin Prokop, Brian Bouffier, Francois Delecour i Jaroslav Melicharek, wszyscy w Fordach.

Realnie patrząc, Kubica może powalczyć z Evansem, Meeke, Ostbergiem, Mikkaelsenem, Prokopem i Bouffierem. Być może również z kierowcami Hyundaia, choć nie wiadomo, w jakiej formie będzie ich auto. Robert nie powinien mieć kłopotu z Delecourem i Melicharkiem. Wszystko to jednak wróżenie z fusów. Poniżej lista zgłoszeń aut startujących w WRC.

Jak zwykle na blogu będzie przeprowadzana pełna relacja z rajdu – będzie live timing, filmy i zdjęcia, w odpowiednim czasie pojawią się również linki do live streamingów OS-ów.

Aktualizacja 

Auto Roberta już w parku serwisowym, widok imponujący 🙂

fot. Rallye-Sport.fr

Aktualizacja godz. 14:35


Tomasz Kuchar i jego pilot Daniel Dymurski będą szpiegami załogi Robert Kubica/Maciej Szczepaniak na rajdzie Monte Carlo. Kuchar poinformował o tym na swoim profilu na portalu Facebook. Szpiedzy to załoga, która przejeżdża trasę OS-u na około 2 godziny przed jego startem, informując załogę o warunkach panujących na niej i stopniu ich zmiany w porównaniu z zapoznaniem. Często „szpiedzy” dysponują notatkami załogi. Szpiedzy dozwoleni są tylko dla ekip WRC.

Aktualizacja godz. 15:35

Na zdjęciach poniżej, autorstwa Colina Clarka, zamieszczonych na Twitterze, widać warunki, panujące obecnie na trasie rajdu.

Aktualizacja godz. 18:00

Poniżej zobaczycie wypowiedź Roberta Kubicy dotyczącą występu w Rajdzie Monte Carlo:Aktualizacja godz. 20:50


Oto wspólne zdjęcie kierowców WRC przed sezonem. Robert i Maciej już w jednakowych kombinezonach.

fot. Andre Lavadinho

Aktualizacja godz. 21:30

Aby jeszcze bardziej podgrzać emocje przed
Rajdem Monte Carlo, kolejny film z testów Roberta – bardzo ciekawe ujęcia z kamery zamontowanej z boku samochodu, pięknie widać, choć przez chwilę, precyzję kierowania Roberta:

Aktualizacja godz. 20:10

Poniżej zobaczycie zdjęcia autorstwa Kasi Inessy, prosto z Monte Carlo. Robert i Maciej w nowych kombinezonach:

fot. Kasia.Inessa

fot. Kasia.Inessa

fot. Kasia.Inessa
fot. Kasia.Inessa
fot. Mateusz Łabędzki

fot. Mateusz Łabędzki

fot. Mateusz Łabędzki

fot. Mateusz Łabędzki

Aktualizacja wtorek


Poniżej zobaczycie wypowiedź Roberta Kubicy dotyczącą jego celów na Rajd Monte Carlo.

Aktualizacja godz. 15:35


Do wpisu dodałem nowy wątek „Samochód”, w którym przeczytacie więcej na temat samochodu, jakiego będzie używał Robert w Rajdzie Monte Carlo. Ponieważ pojawiają się dwa ważne pytania dotyczące sposobu rozgrywania rajdu, wyjaśniam je poniżej:


– Nie będzie Rally 2 – w Rajdzie Monte Carlo nie jest stosowany system Rally 2. Oznacza to, że jeżeli dany zawodnik nie będzie w stanie kontynuować jazdy, to nie może powrócić do rywalizacji następnego dnia po naprawieniu samochodu.


– Nie będzie odcinka kwalifikacyjnego – W tym roku w całym sezonie WRC nie będzie rozgrywany Odcinek Kwalifikacyjny. Pierwszego dnia kierowcy będą startowali według klasyfikacji WRC. W kolejnych kierowcy z priorytetem FIA1 i FIA2 będą jechać w odwróconej kolejności (np. Kubica zajmuje 2. miejsce po 1. dniu, a zatem startuje jako przedostatni z aut WRC). W czwartek kierowcy ruszą według listy startowej, a zatem jeżeli nic się nie zmieni w porównaniu z listą zgłoszeń, Robert wystartuje jako 10.

Aktualizacja godz. 18:45

Oto zdjęcia warunków na trasie niektórych OS-ów:

Aktualizacja godz. 21:15

Poniżej zobaczycie dzisiejszą kronikę TVP przed Rajdem Monte Carlo:

Aktualizacja godz. 21:45


TUTAJ zobaczycie wywiad z Robertem Kubicą przed Rajdem Monte Carlo.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i OneStopStrategy

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Węgier

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 19 lipca
godz. 13:30 – 1. trening
godz. 17:00 – 2. trening

Sobota, 20 lipca
godz. 12:30 – 3. trening
godz. 16:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 lipca
godz. 15:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

6h Sao Paulo

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi