KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Adam Gach, Iza Ch, Maciej Wiśniak, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Stalowy Jaro, Lukas Hewner, Grzejnik, Tsopni, Mateusz Pabiańczyk, Tomasz Jakubiec, Marcin Starczewski, Mikołaj Demkow, Jędrzej Otręba, Tomasz Ignaczak, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Wojtek Zwolak, Robert Piórkowski, Ilona Bykowska, Ba Ru, Rafal Lesny, Maciek Kowalczyk, HITMAN 47, Mariusz Surlejewski, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, RkamilC, Pawel Licznerski, Patrick Komorek, Kamil Kuczman, szymon034, Marcin Rentflejsz, Rysiek Łotocki, Adrian Karwan, Marcin Bogutyn, Maks Szmytkowski, Norbert Sz
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Esox33, archetype, Paw321p, Wilkor, Djdario, Tomek81, Siatek, ThrudCK, jacek79100, Piastun Piast, Mati, Zaszyfrowane, Rafał Przybylski, Maciej Kania, Kamil Tomczyk, Zynek, Marjusz, Łukasz Mikołajczyk, Piotr Naskrent
blank

Robert Kubica w Rajdzie Wielkiej Brytanii – dzień 1 (Live timing, filmy, zdjęcia) [Aktualizacja godz. 22:50 – Robert na mecie, szybszy od Novikowa i Ostberga! Wypowiedź]

blank

Zaczynamy wielkie emocje związane z występem Roberta Kubicy w Rajdzie Wielkiej Brytanii – już dziś rozegrany zostanie odcinek kwalifikacyjny oraz pierwsze trzy OS-y. Zapraszam na relację ze wszystkich wydarzeń, w tym live timing, filmy i zdjęcia.

LIVE TIMING RAJDU MOŻECIE WŁĄCZYĆ TUTAJ

(międzyczasy odcinków tutaj)

RADIO RAJDU MOŻECIE WŁĄCZYĆ TUTAJ.

(Radio rajdu rozpocznie nadawanie około godz. 19:00)

PEŁNĄ ZAPOWIEDŹ RAJDU PRZECZYTACIE TUTAJ

Większość z nas od dawna przeczuwała, że ten start wkrótce nastąpi, a teraz wreszcie się go doczekaliśmy – Robert Kubica debiutuje w rajdzie WRC autem najwyższej klasy i być może zaczyna pisanie nowego rozdziału w swojej karierze i dopisywania kolejnych sukcesów dla naszego kraju.

Trudno wyobrazić sobie trudniejszy teren na debiut w aucie WRC niż Wielka Brytania – rajd bardzo szybki ale też niebezpieczny, a przede wszystkim szutrowy, a na tej nawierzchni doświadczenie Kubicy jest niewielkie.

Niewielkie są również sukcesy jego nowego pilota, Michele Ferrary. Włoch będzie dyktował opis polskiemu kierowcy w Rajdzie Wielkiej Brytanii i wszyscy mamy nadzieję, że ich współpraca będzie przebiegała tak dobrze jak to tylko możliwe biorąc pod uwagę ledwie kilka dni wspólnych treningów. Oto Ferrara w akcji z Andrea Crugnola za kierownicą:

Robert przed tą imprezą podkreślał, że nie można spodziewać się bardzo wysokiej pozycji, bowiem on jedzie w rajdzie dla nauki, a nie po konkretny wynik. Presji nie wytwarza też Citroen. Wywiady, jakich Robert udzielił przed rajdem przeczytacie TUTAJ.

A tak trenował Robert przed rajdem:

Plan na dziś

Już pierwszy dzień rajdu będzie dość intensywny. O godz. 11:45 polskiego czasu zostanie rozegrany odcinek kwalifikacyjny o długości 3,11 km. Najszybsi w nim będą mogli wybierać pozycję startową jako pierwsi, co na trudnych brytyjskich szutrach jest niezwykle ważne. Do godz. 14:30 rozgrywany będzie shakedown, a już od godz. 20 będziemy emocjonować się występami Roberta w pierwszych trzech OS-ach, rozgrywanych w nocy. Przed nimi odbędą się oficjalny start i konferencja prasowa, zapewne z udziałem Roberta. Oto pełny rozkład dnia:

Czwartek, 14 listopada:
godz. 11:45 – Odcinek kwalifikacyjny (3,11km)
godz. 20:05 – OS 1 – Gwydyr (6,95km)
godz. 20:38 – OS 2 – Penmachno (10,51km)
godz. 21:42 – OS 3 – Clocaenog 1 (7,52km)

blank

Co w Tv?

Ponownie będziemy mogli obejrzeć kroniki TVP podczas Rajdu Wielkiej
Brytanii. Póki co nie wiemy nic o transmisjach z rajdu na żywo, ale jak
tylko coś się pojawi, dowiecie się o tym tu.

Czwartek, 14 listopada:
godz. 20:09 – Kronika Rajdu Wielkiej Brytanii – TVP 1

Zainteresowanie mediów

Startowi Roberta Kubicy towarzyszy ogromne zainteresowanie mediów. Przede wszystkim angielskich – artykuły o Robercie publikowały najważniejsze portale i gazety, nie tylko sportowe. Podobnie jest w Polsce. Wszyscy doceniają ogromne sukcesy Kubicy w minionym sezonie.Całkiem przyjemny materiał przygotowała również telewizja TVN:

Nie tylko Kubica 

W rajdzie Wielkiej Brytanii wystartuje 3 Polaków, w tym aż 2 w klasie
WRC. Oprócz Roberta Kubicy będzie to Michał Sołowow, który będzie jechał
dla Qatar M-Sport, w którym w przyszłym sezonie może startować Robert.
Trzecim Polakiem będzie Hubert Ptaszek, który pojedzie Fordem Fiestą R2. 

Rywalizację będziemy oczywiście śledzić na blogu – zapraszam na wspólne emocje!

Aktualizacja

Na trasie dzisiejszych OS-ów typowa brytyjska pogoda – dużo deszczu i silny wiatr. Warunki nie będą zatem łatwe. Za około 3 godziny Robert Kubica powinien wystartować do Odcinka Kwalifikacyjnego.

Aktualizacja godz. 9:30

Trwają wolne przejazdy Odcinka Kwalifikacyjnego. Oto wyniki:1. Ogier 1:57.9
2. Latvala 1:58.4
3. Ostberg 1:59.2
4. Hirvonen 2:00.0
5. Neuville 2:00.4
6. Sordo 2:01.0 
7. Kubica 2:01.6
8. Prokop 2:02.6

Aktualizacja godz. 9:55

Robert Kubica stracił ponad minutę do najlepszych czasów w trakcie jednego z przejazdów shakedownu. Polak musiał mieć drobne kłopoty. W innym przejeździe wyraźnie się poprawił i uzyskał dobry rezultat.

Aktualizacja godz. 10:05

Czas Roberta, w którym stracił ponad minutę okazał się błędem systemu. Robert uzyskał 1:58,4. Daje mu to 5. miejsce po dwóch przejazdach!

blank

Aktualizacja godz. 10:25

Robert Kubica uzyskał 6. czas podczas shakedownu Rajdu Wielkiej Brytanii, identyczny z czasem Jari Mati Latvali. Oto wyniki:
1. Ogier 1:54.9

2. Neuville+2,0
3. Novikov+2,3
4. Østberg+2,9
5. Sordo+3,2

6. Kubica+3,5
6. Latvala+3,5
8. Hirvonen+3,8
9. Mikkelsen+5,5

Za nieco ponad godzinę rozegrany zostanie odcinek kwalifikacyjny.

Aktualizacja godz. 11:15

Poniżej zobaczycie, jak jechał Robert Kubica podczas pierwszego przejazdu:

Zdjęcia autorstwa Eryka Mełgwy:

blank

blank

blank

Aktualizacja godz. 11:45

Rozpoczął się już odcinek kwalifikacyjny. Robert powinien ruszyć na trasę za około 10 minut.

Aktualizacja godz. 12:25

Robert Kubica zajął 7. miejsce w Odcinku Kwalifikacyjnym Rajdu Wielkiej Brytanii. Oto wyniki:

blank

Aktualizacja godz. 12:40

Dani Sordo został ukarany 5 minutami kary w rajdzie Wielkiej Brytanii za zgłoszenie do całego sezonu zbyt dużej liczby nadwozi.

Aktualizacja godz. 13:05

Robert Kubica udzielił wywiadu magazynowi Autosport, w którym szczerze mówił o zmianie pilota:
Nie jest to sytuacja, w jakiej chciałem się znaleźć. Z jednej strony nie mogłem się doczekać tego wyzwania, ale z drugiej, pilot pełni bardzo ważną rolę. Przejechałem w tym roku wiele rajdów, spędziłem wiele czasu przygotowując się do imprez i ucząc się notatek, ich słuchania. I nagle w jednym dniu odkrywam, że ta cała praca zniknęła”.

„Dla mnie powrót do włoskiego będzie trudniejszy niż uczenie się wszystkiego od początku. Wszystko jest inne. Jestem przyzwyczajony do innych dźwięków, wszystkiego. Nie mogłem się doczekać Rajdu Wielkiej Brytanii. Dla mnie to świetny moment i wiedziałem, że będzie to wielkie wyzwanie. Kiedy stanąłem przed zadaniem szukania nowego pilota, moje nastawienie i myślenie się zmieniły.”

Kubica mimo wszystko ufa swojemu nowemu pilotowi: „Myślę, że biorąc pod uwagę poziom Michele, będziemy w stanie przejechać ten rajd bez problemów. I jaki by nie był rezultat, będziemy czuć satysfakcję.”

Aktualizacja godz. 14:45


Robert Kubica wybrał 7. pozycję startową do 1. OS-u Rajdu Wielkiej Brytanii. Oto kolejność przed Polakiem (Michał Sołowow pojedzie jako 11.):
1. J. M. Latvala
2. S. Ogier
3. T. Neuville
4. E. Novikov
5. M. Ostberg 
6. M. Hirvonen

7. R. Kubica

Aktualizacja godz. 19:15

Robert Kubica wystartuje jako 7. czyli około 20:20. Oto jego auto przed startem:

blank

Aktualizacja godz. 20:20


Robert Kubica i Michele Ferrara są już na trasie 1. OS-u Rajdu Wielkiej Brytanii!

Aktualizacja godz. 20:25


Robert Kubica i Michele Ferrara uzyskali ostatni jak dotąd czas na 1. OS-ie Rajdu Wielkiej Brytanii, ale ich strata do najlepszych jest bardzo niewielka. Polak i Włoch uzyskali 4:56,5. „Nie było łatwo, było sporo nowych rzeczy, jazda w nocy, nawierzchnia była bardzo śliska, najważniejsze, że bezpiecznie dotarliśmy do mety OS-u” – powiedział Robert po zakończeniu odcinka. 

Aktualizacja godz. 20:35

Robert Kubica i Michele Ferrara zajęli 8. miejsce na 1. OS-ie Rajdu Wielkiej Brytanii. Problemy miał Michał Sołowow, który zatrzymał się na trasie, a następnie został uderzony przez następne auto. Kielczanin z kilkuminutową stratą dotarł na metę:

blank

Aktualizacja godz. 20:40


Rozpoczął się już 2. OS Rajdu Wielkiej Brytanii. Robert pojawi się na trasie za około 10 minut. Kierowców czeka 10,5 km.

Aktualizacja godz. 20:45

Robert Kubica jest już na trasie 2. OS-u, który został skrócony o kilometr ze względów bezpieczeństwa. 

Aktualizacja godz. 20:55

Robert Kubica i Michele Ferrara są już na mecie 2. OS-u. Kubica ponownie był zaledwie 0,1 sekundy wolniejszy od Novikowa!

Aktualizacja godz. 21:00

„Idzie OK, jedziemy bardzo bezpiecznie. To nie był dla nas najlepszy OS, ale to normalne, wszystko jest dla nas nowe, przed nami wiele pracy. Nie mamy doświadczenia w tych warunkach, dodatkowo w nocy prawie nic nie widać. Trudno jest utrzymać dobre tempo” – powiedział Robert, który był 2,3 sekundy szybszy od Daniego Sordo i zajmie prawdopodobnie 7. miejsce.

Aktualizacja godz. 21:10

Robert Kubica zajął 7. miejsce na 2. OS-ie:

blank

Aktualiazacja godz. 21:25

Aktualizacja godz. 21:43

Rozpoczął się trzeci, ostatni dziś OS Rajdu Wielkiej Brytanii. Kierowcy będą mieli do pokonania 7,5 km. Robert pojawi się na trasie za około 15 minut, a tymczasem Autosport opublikował ciekawe wypowiedzi Sebastiana Vettela dotyczące Roberta Kubicy:
Był wspaniałym kierowcą, nadal nim jest, ale niestety jego kariera w F1 dobiegła końca z powodu problemów z ręką jakie ma po wypadku na początku 2011 roku. Ale życzę mu jak najlepiej. Dobrze słyszeć, że nadal ma tego ducha walki, którego miał jako młody chłopak kiedy spotkałem go na wyścigach we Włoszech – to chyba było w Parmie.”

„Śledziłem trochę jego starty i radził sobie bardzo dobrze w WRC2. Rywalizuje z dużymi chłopcami w ten weekend i nie mogę się doczekać aby zobaczyć jak sobie radzi. Oczywiście nadal jest ograniczony swoją ręką. Pamiętam, że często spotykaliśmy się na torze. Po jego wypadku miałem szansę na debiut w F1 w 2007 roku, a wcześniej jeździliśmy razem w gokartach i mam wiele wspomnień z nim, miło jest zobaczyć, że wrócił” – powiedział Sebastian Vettel.

Aktualizacja godz. 21:58


Robert Kubica i Michele Ferrara są już na trasie ostatniego dzisiejszego OS-u.

Aktualizacja godz. 22:02

Robert Kubica pojechał bardzo dobrze na ostatnim dzisiejszym OS-ie, osiągając czas lepszy od Novikowa i Ostberga. 

Aktualizacja godz. 20:05

„Nie najłatwiejsze warunki, nie najłatwiejszy start – pierwszy raz na tych OS-ach w nocy, pierwszy raz na włoskim OS-ie. Jedziemy spokojnie bezpiecznie by nauczyć się jak najwięcej i na pewno zdobędziemy dużą wiedzę” – powiedział Robert na mecie ostatniego dziś OS-u. Polak prawdopodobnie zajmie na nim 6. miejsce!

blank

Aktualizacja godz. 22:50


Robert Kubica kończy pierwszy dzień rywalizacji w Wielkiej Brytanii na 7. miejscu. Widać, że Polak jechał ostrożnie, szczególnie na dwóch pierwszych OS-ach. Prawdziwa walka rozpoczyna się jutro i potrwa przez 3 dni. Wiele może się zdarzyć, a my trzymamy kciuki za Roberta i Michele.

blank

blank
fot. housemsq/planetf1.com

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

Testy przedsezonowe

Dni
Godzin
Minut
Sekund

F1: 3 marca (Bahrajn)
WEC: 2 marca (Katar)
ELMS: 14 kwietnia (Barcelona)
F3: 2 marca (Bahrajn)

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi