KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Robert Kubica w Rajdzie Hiszpanii – wprowadzenie [aktualizacja godz. 21:40 – Robert przed Rajdem]

blank

Po dość długiej przerwie, w której nie narzekaliśmy jednak na brak informacji o Robercie Kubicy – szczególnie tych bardzo dobrych – wracamy do czysto sportowych emocji. Już w tym tygodniu Robert Kubica i Maciej Baran wystartują w Rajdzie Hiszpanii, w którym mogą zapewnić sobie mistrzostwo świata WRC2.

Na początek wprowadzenia przypomnijmy to, co działo się u Roberta Kubicy przez ostatnie 2 tygodnie. Wiemy już, że Polak wystartuje w kończącym sezon WRC Rajdzie Wielkiej Brytanii Citroenem DS3 WRC i mimo, że sam zainteresowany określa ten start jako „gościnny” należy wiązać go z planami na przyszłość Kubicy, który w przyszłym sezonie prawdopodobnie wystartuje w klasie WRC. Nie wiadomo jeszcze w jakim zespole, bowiem zainteresowany zatrudnieniem Polaka jest również M-Sport, przygotowujący Forda. W ciągu ostatnich 2 tygodnia firma Bell przedstawiła nam również model kasku wyścigowego, który Robert Kubica prawdopodobnie sobie zamówił.

Klasyfikacje

A teraz już ściśle o Rajdzie Hiszpanii. Jak wiemy, Robert i Maciej będą w nim walczyli o zapewnienie sobie tytułu mistrzów świata klasy WRC2. Polacy są jej liderami, a do zapewnienia sobie wygranej potrzebują 1. lub 2. miejsca w Katalonii. Oto jak wyglądają klasyfikacje WRC i WRC2 przed hiszpańską rundą:

blank

blank

Odcinki specjalne

Rajd będzie składał się z 15 Odcinków Specjalnych o długości od 2 do 42 kilometrów, których charakterystyka powinna pasować Robertowi Kubicy. Są one szybkie, nawierzchnia to w większości asfalt i brak jest wielu nawrotów.

Oto rozkład Odcinków Specjalnych Rajdu Hiszpanii:
Czwartek, 24 października:
godz. 13:00 – Shakedown – Salou (2,15 km)
godz. 15:00 – Shakedown – Salou (2,15 km)
godz. 17:00 – Shakedown – Salou (2,15 km)

Piątek, 25 października:
godz. 20:03 – OS 1 – Querol (21,26 km)    
godz. 20:44 – OS 2 – El Montmell (24,14 km)
godz. 22:45 – OS 3 – Riudecanyes 1 (16,35 km)    

Sobota, 26 października:
godz. 09:05 – OS 4 – Riudecanyes 2 – (16,35 km)
godz. 10:05 – OS 5 – El Priorat 1 – (42,04 km)
godz. 11:46 – OS 6 – Colldejou 1 – (26,48 km)
godz. 13:08 – Serwis PortAventura
godz. 14:33 – OS 7 – El Priorat 2 – (42,04 km)
godz. 16:14 – OS 8 – Colldejou 2 (26,48 km)
godz. 17:37 – OS 9 – Salou (2,24 km)   3D

Niedziela, 27 października:
godz. 07:33 – OS 10 – Gandesa 1 (7,00 km)
godz. 07:58 – OS 11 – Pesells 1 (26,59 km)
godz. 09:04 – OS 12 – Terra Alta 1 (35,68 km)
godz. 11:09 – Serwis PortAventura
godz. 12:57 – OS 13 – Gandesa 2    (7,00 km)
godz. 13:22 – OS 14 – Pesells 2 (26,59 km)
godz. 14:24 – OS 15 – Terra Alta 2 (35,68 km)

Relacje telewizyjne

Rajd Hiszpanii będzie uboższy w relacje telewizyjne niż rajd Francji, oto szczegółowa rozpiska:

Czwartek, 24 października:
godz. 20:05 – Kronika Rajdu Hiszpanii – TVP 1

Piątek, 25 października:
godz. 20:10 – Kronika Rajdu Hiszpanii – TVP 1

Sobota, 26 października:
godz. 20:09 – Kronika Rajdu Hiszpanii – TVP 1

Niedziela, 27 października:
godz. 20:05 – Kronika Rajdu Hiszpanii – TVP 1

Poniedziałek, 28 października:
godz. 20:05 – Kronika Rajdu Hiszpanii – TVP 1
godz. 23:30 – Podsumowanie WRC – TV6

Wtorek, 29 października:
godz. 1:00 – Podsumowanie WRC – TV4

Rywale

Cały ten dział możnaby skwitować zdaniem, że jeżeli Robert Kubica nie ma problemów technicznych, to w WRC2 nie ma też rywali. Mimo wszystko trzeba wspomnieć kilka bardzo znanych nazwisk, które będą starały się przeszkodzić Polakowi w odniesieniu zwycięstwa. W Rajdzie Hiszpanii wystartują m.in. Elfyn Evans, Sepp Wiegand, Rashid Al Ketbi, Nicholas Fuchs, Sybhan Aksa, Robbie Barrable. Szybszymi od Citroena DS3 RRC autami Ford Fiesta w specyfikacji R5 pojadą Evans, Al Ketbi, Aksa i Barrable, ale jak widać było we Francji, nawet przewaga sprzętu niewiele pomaga rywalom Roberta. Oto wycinek z listy startowej imprezy:

blank

Filmy

Poniżej zobaczycie dwa filmy z poprzedniej edycji rajdu, aby poznać charakterystykę hiszpańskich OS-ów:

Całą rywalizację w Rajdzie Hiszpanii będziemy oczywiście śledzić na blogu – serdecznie zapraszam na relację! Szczególnie uważni będziemy musieli być w nocy z soboty na niedzielę,
kiedy będziemy zmieniać czas na zimowy. Obecna godzina 7. będzie wtedy
godziną 6.

Aktualizacja

Robert Kubica już trenuje przed Rajdem Hiszpanii:

blank
blank
blank
blank

Aktualizacja godz. 20:10


Tak Robert jeździł podczas dzisiejszych testów:

Aktualizacja godz. 20:45

blank

Aktualizacja godz. 22:00

Aktualizacja wtorek


Kolejne zdjęcia z testów Roberta Kubicy przed Rajdem Hiszpanii:

blank

blank

blank

blank

blank

blank

blank

Aktualizacja godz. 12:45


Kolejny film z Hiszpanii:

Aktualizacja godz. 13:50


Poniżej zobaczycie film z wczorajszej, drobnej przygody Roberta, zdjęcie z niej znajdziecie wyżej.

Aktualizacja godz. 19:55


Yves Matton został zapytany, czy Robert Kubica jest na „pole position” w wyścigu o miejsce w Citroenie w WRC w 2014 roku. Francuz odpowiedział: „Na pewno jest jednym z kandydatów, ale nie ma pole position. Nadal ma mniej niż 15 przejechanych rajdów i siłą rzeczy nie może być numerem 1 w Citroenie”.

Aktualizacja środa

Stefano Domenicali został zapytany o to, czy opcja przywrócenie Roberta Kubicy do F1 była rozważana. „Tak, przyglądaliśmy mu się. Niestety, nie sądzę aby wrócił z powodu swoich problemów fizycznych. Mógłby mieć kłopot w określonych sytuacjach, które wymagają szybkiej reakcji. Szkoda” – powiedział szef Ferrari.

Aktualizacja godz. 15:35

Przepraszam za ten bardziej osobisty wtręt, ale pozwolę sobie wyrazić swoje zdanie na temat przytaczanej dziś wypowiedzi Stefano Domenicaliego, którą możecie przeczytać powyżej. Przyznam, że jestem mocno zniesmaczony pojawiającymi się tytułami prasowymi po dzisiejszych słowach Stefano Domenicaliego. Już szybko, w punktach wyjaśniam dlaczego:

1. Domenicali nigdzie nie powiedział, że „Robert Kubica nie wróci do F1” – a właśnie takie tytuły przewijają się przez największe polskie  zagraniczne media i agencje prasowe (TVN24, BBC, Reuters). Domenicali wyraził swoją opinię, używając słów „I don`t think he will be back” czyli w najprostszym tłumaczeniu: „Myślę, że nie wróci”!

Zupełnie nie pojmuję, jakim prawem słowa Domenicaliego są teraz ważniejsze od słów samego Roberta. Czy nagle Stefano stał się rzecznikiem Kubicy?

2. Domenicali nie zdradził żadnej sensacji – wiadomo było, że Ferrari chciało Roberta, zarówno przed wypadkiem, jak i po i przecież sam Robert powiedział nam już, że mieli wstępną umowę z Ferrari po roku 2012.

Uściślę jeszcze, że w słowach Domenicaliego wyraźnie chodzi o okres po wypadku. Determinuje to pytanie, które brzmiało w przybliżeniu: Czy był plan, aby przywrócić Kubicę do F1?

Nie rozumiem również, dlaczego nagle słowa Domenicaliego wypowiedziane w takich a nie innych okolicznościach są podpisywane jako „Ferrari” i rozdmuchiwane na cały świat z negatywnym przesłaniem.

Nie mam zamiaru zaklinać rzeczywistości, zdajemy sobie sprawę, że powrót Roberta Kubicy do F1 jest mało prawdopodobny, szczególnie w przyszłym roku, ale nie można wyciągać zdania wypowiedzianego w pół-formalnej sytuacji, przerabiać go i ogłaszać sensację. Jeszcze raz przepraszam, ale czasem człowiek musi, inaczej się udusi, jak śpiewał Jerzy Stuhr. 

Aktualizacja godz. 21:30

My tu się cały dzień emocjonowaliśmy słowami Domenicaliego, cały Twitter opłakuje już jego brak powrotu do F1 (serio, przejrzyjcie wpisy) a tymczasem w Hiszpanii Robert Kubica swoim Mitsubishi Lancerem przeprowadzał zapoznanie z trasą odcinków specjalnych. 


Już jutro od godz. 13 rozgrywany będzie shakedown. Zapraszam od rana na kolejne emocje!

Aktualizacja czwartek

Rozpoczyna się właśnie pierwszy przejazd shakedown Rajdu Hiszpanii. Nie będzie z niego przeprowadzana relacja, a czasy poznamy zapewne ze sporym opóźnieniem. Kierowcy będą pokonywać odcinek Salou o długości 2,15 km. 

Jak tylko pojawią się informacje o wynikach Roberta, natychmiast je przekażę. A poniżej film z przejazdami Roberta podczas treningów.

Aktualizacja godz. 17:45

Prawdopodobnie tak wyglądały wyniki dzisiejszego shakedownu – weźmy pod uwagę, że Robert Kubicy miał tylko 1 przejazd:Sordo 
Latvala+0,2 
Ogier+0,3 
Mikkelsen+0,6 
Novikov+1,5 
Neuville+1,6 
Al-Qassimi+1,9 
Al-Attiyah+2,3 
Hirvonen+2,8
Paddon+2,9
Prokop+3,2
Østberg+3,7
Al-Kuwari+5,2
Al-Rahji+7,4
Evans+8,1
Wiegand+9,0
Kubica+9,5 

Aktualizacja godz. 21:55

Poniżej zobaczycie dzisiejszą kronikę TVP:

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób ją lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Popularne tagi