KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 150 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

logo-powrot-roberta

MENU:

Robert Kubica w Rajdzie Finlandii – Dzień 3 [Aktualizacja godz. 22:20 – film z wczorajszej groźnej przygody, zdjęcie z podium i podsumowanie Citroena]

blank

Rober Kubica i Maciej Baran zajęli 2. miejsce w klasie WRC2 podczas Rajdu Finlandii. Polska załoga była 9. w klasyfikacji generalnej rajdu. Poniżej znajdziecie kilkadziesiąt zdjęć i filmów z 3. dnia rywalizacji oraz przebieg wszystkich OS-ów.

LIVE TIMING RAJDU MOŻECIE WŁĄCZYĆ TUTAJ

(międzyczasy odcinków tutaj)

RADIO RAJDU MOŻECIE WŁĄCZYĆ TUTAJ.

(Radio rajdu rozpocznie nadawanie około godz. 7:00)

Wczoraj Robert jechał bardzo pewnie i mimo jednej dobrej przygody zaliczył 9 świetnych OS-ów, tylko nieznacznie ustępując Jarii Ketomaa, znającemu trasy jak własną kieszeń, a do tego jadącego szybszym autem. Jak na debiut, Kubica spisuje się naprawdę znakomicie i miejmy nadzieję, że dziś kłopoty go ominą.
Oto co powiedział Robert po zakończeniu wczorajszej rywalizacji: „Było w porządku mimo że na początku byłem bardzo zaskoczony tym, jak odcinki się zmieniają, były duże koleiny, których się nie spodziewałem. Niestety dobraliśmy dziś rano złe ustawienia, szczególnie na pierwszy m OS-ie, gdzie były duże koleiny, podłoga cały czas dobijała i w pewnym miejscu podniosło przód i lecieliśmy na drzewa. Potem zmieniliśmy ustawienia i mimo drobnych uszkodzeń mechanicznych mogliśmy jechać dalej i to było dobre popołudnie.

Nie wiem, czy zawsze tak jest, ale koleiny i ich głębokość było wielkie. W niektórych miejscach było lepiej, w innych gorzej. Jadę tu bez doświadczenia, widziałem rajd tylko w telewizji i to jest dobra nauka. Został nam jeden dzień, mamy już raczej pewną pozycję, dlatego musimy jechać ostrożnie i dojechać do mety. To będzie duże wyzwanie i zobaczymy. Na pewno jest bardzo wymagającą i podstępnie„.

Przypomnijmy klasyfikację generalną po 15. OS-ach:
blank
Dziś kierowców czeka ponad 130 kilometrów OS-wych oraz aż 473 km dojazdówek. Będzie to zatem bardzo trudny dzień:

godz. 7:26 – OS 16 – Surkee 1 (14,95 km)
godz. 8:24 – OS 17 – Leustu 1 (9,65 km)
godz. 9:32 – OS 18 – Ouninpohja 1 (33,01 km)
godz. 10:50 – OS 19 – Painaa 1 (7,49 km)
godz. 11:53 – Serwis
godz. 13:04 – OS 20 – Surkee 2 (14,95 km)
godz. 14:02 – OS 21 – Leustu 2 (9,65 km)
godz. 15:10 – OS 22 – Ouninpohja 2 (33,01 km)
godz. 16:40 – OS 23 – Painaa 2 [Power Stage] (7,49 km)
Ponownie w telewizji zobaczymy tylko relację TVP po godz. 20 w programie pierwszym.
Wszystkie wydarzenia z Finlandii będziemy śledzić w tym wpisie, zapraszam do wspólnego kibicowania i jeszcze raz polecam – dla zobaczenia lub przypomnienia – wczorajszy wpis z mnóstwem filmów i zdjęć. Jako próbka tego, co jest we wpisie – wczorajszy przejazd Roberta w Super OS-ie:

Aktualizacja


Robert Kubica jest już na trasie 16. OS-u liczącego prawie 15 kilometrów. 

Aktualizacja godz. 8:02

„Było OK, jechaliśmy bardzo ostrożnie, musieliśmy poczuć o co chodzi w odcinkach. Jedziemy powoli do mety. Jest bardzo ślisko” – powiedział Robert po zakończeniu OS-u. Polak uzyskał 8:41,1 – najsłabszy czas póki co. 

Aktualizacja godz. 8:15

Robert Kubica zajął 6. miejsce na 16. OS-ie, tracąc ponad 8 sekund do Karla Kruudy. Polak nadal jednak ma pewne 2. miejsce w klasie WRC2.

blank

Aktualizacja godz. 8:28

Robert Kubica awansował na 10. miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu w związku z pechem PG Andersona. TUTAJ zobaczycie film z przejazdu Polaka.

Aktualizacja godz. 8:50

Robert Kubica jest już na trasie 17. OS-u, najkrótszej dziś poza Power Stage próby liczącej prawie 10 kilometrów. 

Aktualizacja godz. 8:58

Robert Kubica dojechał na metę z czasem 5:30,8. „Było OK, jechaliśmy powoli, ale mamy dużą przewagę nad Paddonem, Ketomaa jest poza zasięgiem. Jedziemy bardzo powoli, co nie jest łatwe. Jedziemy na kolejny OS i musimy uważać” – powiedział Robert. 

Aktualizacja godz. 9:05

Jeden z rywali Roberta w WRC2, Karl Kruuda stoi na trasie 17. OS-u. Kubica cały czas utrzymuje dużą przewagę nad rywalami w klasie WRC2.

blank

Aktualizacja godz. 9:25


O 9:32 wystartuje najdłuższy odcinek specjalny rajdu, legendarna próba Ouninpohja, licząca ponad 33 kilometry. Kierowcy jadą ją około 16-17 minut. Polecam Wam w przerwie obejrzenie onboardu Mikko Hirvonena z zeszłego roku z przejazdem tego OS-u. A musicie wiedzieć, że dzieje się na nim dużo…Aktualizacja godz. 9:33


W filmie poniżej zobaczyć możecie skok Roberta Kubicy na 14. OS-ie (od 2:15):

Aktualizacja godz. 9:35


Oto przejazd Roberta w ostatnim OS-ie – było niebezpiecznie! Dziękuję Karolowi Moździerzowi za wstawienie filmu.Aktualizacja godz. 10:00


Robert Kubica jest już na trasie najdłuższego i jednego z najtrudniejszych Odcinków Specjalnych Rajdu Finlandii. Strata Kubicy do lokalnych kierowców zapewne będzie spora.

Aktualizacja godz. 10:05

Robert Kubica świetnie rozpoczął 18. OS i jest szybszy od Jari Ketomaa.

Aktualizacja godz. 10:15

Robert Kubica jest już na mecie najdłuższego OS-u Rajdu Finlandii. Polak uzyskał dobry czas 16:50.7 – nieznacznie wolniej od swoich najgroźniejszych rywali. „To wspaniały OS, ale nie mogliśmy czerpać z niego przyjemności, gdyż musieliśmy jechać ostrożnie i pilnować naszego miejsca. Jest wiele wspaniałych miejsc na tym odcinku” – powiedział Robert. 

Aktualizacja godz. 10:30

Robert Kubica zajął 4. miejsce na 18. Os-ie. Polaka miał jeszcze szanse wyprzedzić Esapekka Lappi, ale przydarzyła mu się przygoda, przez którą stracił kilkanaście sekund. Oto aktualna klasyfikacja:

blank

Aktualizacja godz. 11:00

Ruszył ostatni przed serwisem Odcinek Specjalny Rajdu Finlandii. 

Aktualizacja godz. 11:18

Robert Kubica rozpoczął ostatni przed serwisem OS. 

Aktualizacja godz. 11:22

„Było w porządku, w pewnym momencie źle wylądowaliśmy, ale skończyło się dobrze. Jedziemy do mety, odcinki są fajne, nie możemy się jednak nimi ekscytować. To trudny dzień” – powiedział Robert po wykręceniu czasu 4:07,1. Robert był zaledwie 0,9 sekundy wolniejszy od Jari Ketomaa.

Aktualizacja godz. 11:43

To jednak Esapekka Lappi wygrał 19. OS Rajdu Finlandii. Robert Kubica w klasie WRC2 jest oczywiście nadal 2.  a w klasyfikacji generalnej całego rajdu utrzymał 10. miejsce. PG Anderson ma ponad 40 sekund straty do Polaka.

blank

Aktualizacja godz. 12:15

blank

blank

Aktualizacja godz. 12:55

Mamy 3 nowe filmy z przejazdów Roberta. FILM 1, FILM 2, FILM 3.

Aktualizacja godz. 13:40

Robert Kubica i Maciej Baran są już na mecie 20. OS-u. Polak uzyskał znakomity czas 8:35,1 – szybciej od Jari Ketomaa, ale wolniej od Haydena Paddona. „Wszystko OK, drugi przejazd tego odcinka, większe koleiny, jedziemy powoli do mety” – powiedział Robert.

Aktualizacja godz. 13:55

Esapekka Lappi wygrał 20. OS Rajdu Finlandii:

blank

Aktualizacja godz. 14:05

Oto kolejny fragment przejazdu Roberta – bardzo szybko!


Aktualizacja godz. 14:25

blank

blank

blank

 
Aktualizacja godz. 14:35


Robert Kubica jest już na mecie 21. OS-u. Polak uzyskał czas 5:29,7 – ponownie szybciej od Ketomaa. „Wszystko idzie gładko, bez problemu. Mieliśmy na jednym nawrocie problem z hamulcem ręcznym i straciliśmy tam 2-3 sekundy” – powiedział Kubica.

Aktualizacja godz. 14:42


Chyba już tylko Esapekka Lappi może odebrać Robertowi Kubicy pierwsze OS-owe zwycięstwo! Polak jest póki co pierwszy na 21. próbie, a wszyscy jadą wolniej od niego.

Aktualizacja godz. 14:48

Esapekka Lappi jest już na mecie 21. OS-u, był szybszy od Roberta, kolejne 2. miejsce dla Polaka.

blank

Aktualizacja godz. 15:10


Startuje drugi przejazd legendarnego OS-u Ouninpohja, liczącego 33 km. 

blank
Aktualizacja godz. 15:45Robert Kubica ponownie wykręca bardzo dobre czasy podczas 22. OSu.

Aktualizacja godz. 15:52

Robert Kubica jest już na mecie 22. OS-u – bardzo trudnej próby liczącej 33 kilometry. Odpadł na niej Chris Meeke, który rolował tuż przed metą. Kubica uzyskał czas 16:39,9. „Jedziemy bezpiecznie, mieliśmy przebitą oponę tuż przed metą. Jedziemy spokojnie.” – powiedział Robert po OS-ie.

Aktualizacja godz. 16:09

Robert Kubica zajmuje 9. miejsce w klasyfikacji generalnej całego rajdu i 2. miejsce w WRC2. Jeżeli Polak dowiezie swoje miejsce do mety (został 1 OS o długości ponad 7 km) to zdobędzie 18 punktów do klasyfikacji WRC2 oraz 2 punkty w WRC. 

Aktualizacja godz. 16:28

TUTAJ zobaczycie wywiad Eryka Mełgwy z Robertem Kubicą. 

Aktualizacja godz. 16:43

Rozpoczął się ostatni OS Rajdu Finlandii. Robert Kubica wystartuje za około 30 minut. Jest to Power Stage, za który kierowcy WRC otrzymają dodatkowe punkty do klasyfikacji. Nie dotyczy to WRC2. 

Aktualizacja godz. 17:30

Robert Kubica ukończył Rajd Finlandii na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej i 2. w WRC2! Polak, mimo że jechał na fińskich trasach po raz pierwszy, zaprezentował się rewelacyjnie, pokonując rywali w szybszych samochodach, doskonale znających tamtejsze trasy.

W ostatnim przejeździe Robert uzyskał 4:05,3. „To był trudny weekend, nie było łatwo jadąc tu pierwszy raz. Było wielu lokalnycj kierowców, którzy znali trasę. Opuszczamy Finlandię ze znacznie większą porcją doświadczenia. Nie wiem co będzie w przyszłości, zobaczymy, przyszły rok jest daleko” – odpowiedział Robert po pytanie o przyszły rok w aucie WRC.

Cały czas śledzimy informacje z Finlandii – będą kolejne filmy z przejazdów Roberta i zdjęcia. 

Aktualizacja godz. 17:43

Kolejny film z przejazdu Roberta autorstwa Karola Moździerza:Aktualizacja godz. 17:52


Oto klasyfikacja ostatniego OS-u i całego rajdu:

blank

Aktualizacja godz. 18:22


Robert Kubica i Maciej Baran awansują na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej serii WRC2.

blank
fot. Eryk Mełgwa

Aktualizacja godz. 18:56


Robert Kubica po zakończeniu rajdu:

Aktualizacja godz. 19:40

Tak wygląda klasyfikacja WRC2 po Rajdzie Finlandii:
1. A. Al-Kuwari 93
2. N. Fusch 78
3. R. Kubica 76
4. Y. Protasov 65
5. S. Wiegand 55

Kilka zdjęć:

blank
fot. Eryk Mełgwa

blank

blank

blank

Aktualizacja godz. 20:21


Michał Kościuszko pogratulował Robertowi Kubicy i Maciejowi Baranowi ich debiutu w Finlandii. Oto pełne klasyfikacje WRC i WRC2. W tej drugiej liczy się 6 najlepszych z pierwszych 7 rajdów każdego kierowcy.

blank

blank

Aktualizacja godz. 21:10


Tak doszło wczoraj do lekkiego uszkodzenia auta Roberta:

Aktualizacja godz. 21:33

blank

Aktualizacja godz. 22:20


Nie wspomniałem jeszcze, że zwycięzcą całej rywalizacji w Finlandii został Sebastien Ogier, który pewnie zmierza po mistrzowski tytuł. Już jutro na blogu pojawi się odrębny wpis z filmami i zdjęciami z rajdu oraz wpis podsumowujący rywalizację w Finlandii.

Strona powrotroberta.blogspot.com jest na facebooku oraz Twitterze! Dołącz do osób go lubiących i bądź na bieżąco! 

Więcej o całej F1 na MC Formula i onestopstrategy.com

Podziel się wpisem:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Najnowsze wpisy na blogu:

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Archiwum

Najbliższe Grand Prix F1

GP Chin

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Najbliższy start Kubicy

6h Imoli WEC

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Piątek, 19 kwietnia
godz. 05:30 FP1
godz. 09:30 Kwalifikacje do Sprintu

Sobota, 20 kwietnia
godz. 05:00 – Sprint
godz. 09:00 –  Kwalifikacje

Niedziela, 21 kwietnia
godz. 09:00 – Wyścig

Popularne tagi