KONTAKT     Promocja Mubi – zwrot 100 zł!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Tomasz Bartoszek, Maciej Wiśniak, RkamilC, Przemyslaw Lowkiewicz, Maciej Dziubiński, Piotr Bijakowski, Lukas Hewner, Grzejnik, Stalowy Jaro, Mateusz Pabiańczyk, Marcin Starczewski, Pawel Licznerski, Tomasz Jakubiec, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Robert Piórkowski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Maciej Stankiewicz, Maciek Kowalczyk, Grzegorz Pliś, Szczepan Jędrusik, szymon034, Marcin Rentflejsz, Kamil G, Izabela Ch, Maks Szmytkowski, Mateusz Wanat, Marcin Parzych, Tomasz Ignaczak, Grzegorz Wojtaszewski, Michał Delmanowicz, Wojciech Zalewski, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Archetype, Esox33, Szymon034, Gnusma, Xandi, Bartek, Dymek, Wojtek, Mateusz G.

Harmonogram

Sobota 14.05: Kubica ma doświadczenie z rehabilitacji z 2003 roku

Kto jak kto, ale Robert Kubica i jego doktor Riccardo Ceccarelli, dobrze wiedzą jak przywrócić w szybkim tempie sprawność ręki Polaka. Już podczas rehabilitacji z 2003 wykazali się nie lada umiejętnościami i determinacją, sprawiając, że przerwa w startach mająca trwać 6 miesięcy, trwała tylko 6 tygodni. Robert używał podczas niej specjalnych urządzeń rehabilitacyjnych, co można zobaczyć na jego unikatowym zdjęciu z 2003 roku przedstawionym poniżej. Doświadczenia z tamtej rekonwalescencji przydadzą się również teraz, jednak obrażenia polskiego kierowcy są kilkanaście razy poważniejsze.

8 lat temu Robert uczestniczył w wypadku drogowym w Polsce. Był pasażerem. W jego samochód uderzył pijany kierowca. Ówczesny kierowca Formuły 3 Euroseries doznał skomplikowanych złamań kości ramieniowej. Pierwsza operacja w Polsce dała fatalny efekt, gdyż Kubica nie mógł nawet ruszać ręką. Niezbędny stał się wyjazd do Włoch, gdzie ręka Polaka była ponownie składana. Krakowianin był wtedy pod opieką Formula Medicine, prowadzonej przez Riccardo Ceccarellego. Oto jedno ze zdjęć z tej rehabilitacji: zdjęcie pochodzi z: http://www.formulamedicine.com/en/medical.php

Jak widać na zdjęciu Robert używał specjalnego rękawa rehabilitacyjnego, mającego na celu stopniowe, ale też szybkie przywracanie sprawności palców. Przypomnę, że Kubica w swoich pierwszych wyścigach po powrocie w 2003 roku narzekał właśnie na brak odpowiedniej siły w dłoni. Teraz, mogą zostać użyte jeszcze bardziej nowoczesne przyrządy, gdyż obrażenia Polaka są zdecydowanie większe.

W 2003 roku lekarze obawiali się, że śruby, którymi została złączona kość Kubicy, mogą poluzować się podczas wibracji, jakie odczuwa kierowca w bolidzie wyścigowym. Na szczęście nic takiego się nie stało. Jednak obecnie, Robert ma w samej nodze więcej śrub niż poprzednio w ręce. Łokieć kierowcy Lotus Renault był długo i skrupulatnie składany, za pomocą śrubek o średnicy nawet 0,5 milimetra.

Wszystkie te doświadczenia, związane z reakcjami Polaka na kuracje i ćwiczenia będą bardzo pomocne teraz. Najważniejsze jest jednak poczucie Roberta, że jeżeli wtedy się udało, to musi udać się również teraz, nawet jeśli obrażenia są większe. 

Niewątpliwie, trwa teraz najważniejsza część rehabilitacji Roberta. To w jakim stopniu będzie odzyskiwał władzę w łokciu będzie kluczowe dla kwestii jego powrotu do Formuły 1. Już po pierwszych efektach leczenia, lekarze będą mogli wyrokować na przyszłość. Miejmy nadzieję, że będą one bardzo pozytywne.

Więcej informacji o całej Formule 1 znajdziesz na www.f1ultra.pl

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Australii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Piątek, 6 grudnia
godz. 10:30 – 1. Trening
godz. 14:00 – 2. Trening

Sobota, 7 grudnia
godz. 11:30 – 3. trening
godz. 15:00 – Kwalifikacje

Niedziela, 8 grudnia
godz. 14:00 – Wyścig

Najbliższy start Kubicy

8h Kataru

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi