KONTAKT     Zwrot 100 zł za OC!      Wyścigi OBSTAWIAJ NA EFORTUNA.PL     Kup F1 TV PRO   Wsparcie    Bilety na GP Węgier 

jpeg-optimizer_logo-powrot-roberta

MENU:

Patroni (dołącz tutaj!):
Mariusz Kupczyński, Maciej Wiśniak, Piotr Bijakowski, Maciej Dziubiński, Przemyslaw Lowkiewicz, Grzejnik, Mateusz Pabiańczyk, Stalowy Jaro, Pawel Licznerski, Jędrzej Otręba, Piotr czyli Czopas Dziewulski, Sławek Kret, Rafal Lesny, Szczepan Jędrusik, Maciej Stankiewicz, Grzegorz Pliś, szymon034, Marcin Rentflejsz, Izabela Ch, Tomasz Ignaczak, Marcin Parzych, Maks Szmytkowski, Michał Delmanowicz, Kasia Kopiczko, Wojciech Zalewski, Alex Elise, Tomasz Drążek, Paweł Kozłowski
Wsparli w ostatnich 7 dniach: Wesprzyj tutaj!
Stefan P, Esox33, fajawodna, Manulski, M, Szonapoul, PAT Yellowbear, mbiela, King, tomek90, jacek79100, A, Kuba Wiśniewski

Harmonogram (Wyścig o 14:00)

Testy F1 w Abu Zabi

Sylwetka Roberta Kubicy

Sylwetka Roberta Kubicy

Robert Kubica – najbardziej utalentowany polski kierowca wyścigowy, jeden z najbardziej utalentowanych kierowców wyścigowych świata. Urodzony w Krakowie, 7 grudnia 1984 roku.

Do 13. roku życia mieszkał w Polsce. Od 6 roku życia jeździł gokartami, po osiągnięciu wymaganego limitu wieku (10 lat), wystartował w Kartingowych Mistrzostwach Polski i w swoim pierwszym sezonie startów zdobył tytuł Mistrza Polski, pokonując znacznie starszych rywali. Sukces ten powtórzył jeszcze 5-krotnie w trzech kolejnych latach. Wraz z rodzicami zdecydował się na uczestnictwo w kilku rundach Kartingowych Mistrzostw Włoch. W swojej dalszej karierze zdobywał tytuły Mistrza Włoch i Niemiec oraz Wicemistrza Europy.

W wieku 17 lat rozpoczął starty w wyścigach jednomiejscowych samochodów wyścigowych. Od początku swojej kariery sportowej był uważany za ogromny talent i kandydata do jazdy w Formule 1. Uczestniczył w następujących seriach: Formuła A, Formuła Renault 2000 Eurocup, Formuła Renault 2000, Formuła 3 Euroseries, World Series by Renault, Formuła 1.

W 2003 roku uczestniczył jako pasażer w wypadku samochodowym w Polsce. W jego auto uderzył pijany kierowca. Kubica doznał licznych złamań kości ramieniowej, którą usztywniono tytanową szyną. Lekarze przewidywali 6-miesięczny okres rehabilitacji, ale Polak wrócił do ścigania już po 6 tygodniach i w swoim pierwszym wyścigu, prowadząc praktycznie jedną ręką, wygrał.

20 grudnia 2005 roku podpisał kontrakt kierowcy testowego i rezerwowego zespołu BMW Sauber. Gdyby nie problemy z uzyskaniem superlicencji Polak byłby na tym samym stanowisku w zespole Minardi. Zadebiutował wcześniej niż się spodziewał, bo już w Grand Prix Węgier 2006, w którym zajął 7. miejsce ale został zdyskwalifikowany. W swoim trzecim wyścigu w Formule 1 na torze Monza stanął na podium. W następnym sezonie był już etatowym kierowcą BMW Sauber.

W ciągu trzech następnych lat startów w tym zespole Robert zdobył pole position (GP Bahrajnu 2008), wygrał wyścig (GP Kanady 2008), 7-krotnie stawał na podium. Po wycofaniu się BMW z Formuły 1, Polak podpisał kontrakt z zespołem Renault F1. W 2010 roku w 19. wyścigach trzykrotnie stawał na podium, wywalczając również najszybszy czas okrążenia w jednym z nich.

Mimo obowiązków w Formule 1, Robert startując “rekreacyjnie” w rajdach we Włoszech, wywalczył tytuł wicemistrza Włoch w kategorii aut przednionapedowych.

Jego świetnie zapowiadającą się karierę przerwał fatalny wypadek samochodowy w rajdzie Ronde di Andora.

Podsumowanie startów w Formule 1:
Liczba startów: 76
Liczba zwycięstw: 1
Liczba pole position: 1
Liczba najszybszych okrażeń wyścigu: 1
Liczba miejsc na podium: 12

Wygrane inne serie: World Series by Renault 3,5 w 2005 roku.
Inne tytuły: Kartingowe Mistrzostwo Włoch, Kartingowe Mistrzostow Niemiec, Kartingowe Mistrzostow Polski.

Ciekawostki:
Robert Kubica zdobył mistrzostwo Polski w grze komputerowej Colin McRae rally w 2005 roku. Jest aktualnym Wicemistrzem Włoch w rajdach samochodowych w kategorii aut przednionapędowych, właściciel zespołu Kartingowego RK Team.

Podziel się wpisem:

Najnowsze wpisy na blogu:

baner-RK2020

Najnowsze wpisy

Archiwum

Tego dnia w F1 - 8 czerwca

Podczas testów Porsche ginie Ludovico Scarfiotti (10 startów, 1 zwycięstwo, 1 najszybsze okrążenie, 1 podium).

Niki Lauda odnosi swoje 5. zwycięstwo w F1, wygrywając GP Szwecji. Jedyny raz z pole position startował Vittorio Brambilla.

Robert Kubica wygrywa Grand Prix Kanady, odnosząc swoje pierwsze zwycięstwo w F1. Jest to też pierwszy dublet zespołu BMW Sauber. Po raz 62. i ostatni na podium stanął David Coulthard. Więcej o tym można przeczytać tutaj i tutaj.

Ukazuje się niezwykle szczery i emocjonalny wywiad Roberta Kubicy z BBC. „Problemem w F1 jest miejsce. Może kiedyś, jak FIA powie, że samochód musi być 10-15 cm szerszy, będą mógł prowadzić, ale to nie jest tak, że rajdy są wyjściem awaryjnym. To, co jest dla mnie ważne, to to, że widzę postęp. W życiu codziennym zmagam się z ograniczeniami, ale jeżdżąc widzę postęp – czy to w samochodzie rajdowym czy symulatorze. Pytanie brzmi, jak dużą sprawność uda mi się odzyskać i ile mi to zajmie, ale jeżeli mam być szczery, to nie ma to dla mnie znaczenia czy zajmie miesiąc czy 10 lat, może kiedyś znów będę miał szansę jeździć w F1” – mówi Polak.

Dobry Rajd Sardynii w wykonaniu Roberta Kubicy i Macieja Szczepaniaka. Na dwóch OS-ach byli w stanie przebić się do pierwszej trójki, a całość kończą na 8. pozycji.

Daniel Ricciardo odnosi swoje pierwsze zwycięstwo w F1, triumfując w GP Kanady. Po raz 15. i ostatni najszybsze okrążenie wyścigu wykręca Felipe Massa. Po raz 200. w F1 startuje Kimi Raikkonen.

„Syn mówi, że samochód Williamsa prowadzi się bardzo ciężko. Jest tak trudny w prowadzeniu, że trzeba dodatkowego treningu na siłowni, żeby za kierownicą było OK. Pod koniec lata zobaczymy, gdzie będzie. Celem jest otrzymanie posady w F1, ale nie ma pewności. Im lepiej jednak spisze się w F2, tym więcej drzwi może sobie otworzyć. Niektórzy kierowcy są obecnie zagrożeni, łącznie z Robertem Kubicą czy Antonio Giovinazzim” – mówi Michael Latifi o karierze swojego syna.

Najbliższe Grand Prix F1

GP Australii

Dni
Godzin
Minut
Sekund

26-30 stycznia (Barcelona)

11-13 lutego (Bahrajn)

18-20 lutego (Bahrajn)

Najbliższy start Kubicy

Czekamy na decyzję...

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Bądź na bieżąco

Popularne tagi